10-dekabr – O‘zbekiston Respublikasining Davlat madhiyasi qabul qilingan kun
Qudratli mamlakatimizning bepoyon kengliklari, go‘zal tabiati, purviqor tog‘lariyu jannatmonand bog‘lari, ko‘hna daryolariyu oydin ko‘llari, ko‘kka bo‘y cho‘zgan shaharlariyu chiroy ochgan qishloqlari, buyuk ajdodlarimizning barhayot siymolari va ularga munosib avlodlarning azmu shijoatga to‘la nigohlari, bag‘rikeng, mehmondo‘st xalqimizning yuksak bunyodkorlik va yaratuvchanlik salohiyati, buguni va ertasi, sarhadlarda sergak turgan tinchlik posbonlariyu baxtli hayotdan masrur o‘g‘il-qizlarning shodon kulgulari, mustaqil Vatanimizning shonu shuhrati...
Har tong davlatimiz madhiyasi sadolari ostida yangi kunni kutib olar ekanmiz, ko‘z oldimizda ana shu manzara namoyon bo‘ladi. Uning har bir chuqur ma’noga ega satri, mardonavor va sohir ohangi bizni sehrlab qo‘yadi, qalbimizda Vatanimizdan faxrlanish, bugunimizdan shukronalik va ertamizga ulkan ishonch hissini jo‘sh urdiradi.
Davlat ramzlari mamlakatimiz suvereniteti va mustaqilligini ifodalovchi, xalqimizning sha’nu shavkati, g‘ururi, or-nomusi, tarixiy xotirasi va orzu-umidlarini o‘zida mujassam etuvchi muqaddas timsollardir.
Shu bois Birinchi Prezidentimiz Islom Karimov tashabbusi bilan mustaqillikning ilk kunlaridan xalqimizning ozodlik, hurlik singari eng buyuk orzu-intilishlarini, ma’naviy qadriyatlarini ifodalovchi, Vatanimiz mustaqilligini mustahkamlash, yurtga sadoqat, bunyodkorlik va yaratuvchanlikka undovchi Bosh qo‘shiqni qabul qilishga asosiy e’tibor qaratildi.
1992-yil 10-dekabrda “O‘zbekiston Respublikasining Davlat madhiyasi to‘g‘risida”gi qonun imzolandi.
Mazkur qonunda belgilanganidek, madhiyamiz davlat suverenitetining ramzi hisoblanadi, unga zo‘r ehtirom bilan qarash har bir fuqaroning vatanparvarlik burchidir. 2010-yil 24-dekabrda mazkur qonunga kiritilgan o‘zgartishga ko‘ra, fuqarolarimiz, shuningdek, mamlakatimizda bo‘lib turgan boshqa shaxslar madhiyamizni hurmat qilishi shart.
Milliy madhiyamiz muazzam sadolari davlatimiz rahbarining turli mamlakatlarga rasmiy tashriflari chog‘ida, O‘zbekistonga kelgan xorijiy mamlakatlarning rahbarlarini kutib olish marosimlarida, yurtimizda o‘tayotgan umumxalq bayramlarida, yirik xalqaro anjumanlar, tinchlik va do‘stlik kelishuvlarida, sport musobaqalarida va sportchilarimizning xalqaro musobaqalarda eng baland shohsupaga ko‘tarilgan paytida baralla yangramoqda.
– Davlatimiz madhiyasi qudratli kuchga ega. Ona Vatanini sevgan, o‘zi tug‘ilib o‘sgan yurtga o‘zini daxldor deb bilgan har bir kishi uning qudratiyu zalvorini his qilishi shubhasiz, – deydi boks bo‘yicha jahon chempioni, Olimpiya o‘yinlari sovrindori Shahram G‘iyosov. – Xalqaro sport arenalarida yurt sha’ni uchun maydonga chiqqan har bir sportchining xayolida Ona Vatan bayrog‘ini baland ko‘tarish, madhiyasini baralla yangratish fikri, istagi uni bir zum bo‘lsa ham tark etmaydi. Har safar nufuzli musobaqalarda g‘alabamiz sharafiga madhiyamiz yangraganida, O‘zbekiston farzandi ekanimizdan dilimizda cheksiz faxr tuyamiz. Bu tuyg‘u bizga ulkan g‘ayrat-shijoat bag‘ishlaydi, yangidan-yangi g‘alabalar sari ruhlantiradi.
O‘zbekiston Qahramoni, xalq shoiri Abdulla Oripov she’ri, O‘zbekiston xalq artisti, atoqli kompozitor Mutal Burhonov musiqasi asosida yaratilgan madhiyamizda musaffo osmonimiz, baxtli va farovon hayotimiz, xalqimizning asriy orzulari, kelajakka yorug‘ umidi va mustahkam ishonchi teran ifodalangan.
O‘tgan yili madhiyamiz musiqasi muallifi – O‘zbekiston xalq artisti, atoqli kompozitor Mutal Burhonov tavalludining 100 yilligi keng nishonlandi. Bu yil davlatimiz madhiyasi matnini bitgan atoqli shoirimiz, O‘zbekiston Qahramoni Abdulla Oripov nomini abadiylashtirish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining qarori bilan Qarshi shahrida Abdulla Oripov nomidagi ona tili va adabiyoti fanini chuqurlashtirib o‘qitishga ixtisoslashtirilgan maktab-internati tashkil etildi...
Serquyosh, hur o‘lkam, elga baxt, najot,
Sen o‘zing do‘stlarga yo‘ldosh, mehribon!
Yashnagay to abad ilmu fan, ijod,
Shuhrating porlasin toki bor jahon!
O‘zbekiston mustaqil taraqqiyot yo‘lini inson manfaatlarini himoya qilish, xalqimizning tinch-osoyishta, baxtli va farovon hayot kechirishini ta’minlash asosiga qurdi, xalqaro hamjamiyatga faol integratsiyalashuv jarayonida tenghuquqlilik tamoyili asosida “tenglar ichra teng” bo‘lishi, tinchlik va barqarorlik siyosatidan og‘ishmasligi qat’iy belgilab qo‘yildi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tomonidan bu boradagi ishlar yuksak bosqichda davom ettirilmoqda. 2017-yilning “Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yili” deb belgilanishi, davlat hokimiyati tizimida mutlaqo yangi institut – O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Virtual qabulxonasi, joylarda Xalq qabulxonalari tashkil etilishi, O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasining qabul qilinishi, barcha sohalarda ulkan islohotlarning amalga oshirilishi, dunyo davlatlari, xalqaro nufuzli tashkilotlar bilan amaliy hamkorlikning mustahkamlanishi – barcha-barchasining zamirida xalqimizning hayot darajasini yaxshilash, bugunidan rozi bo‘lib, kelajagiga qat’iy ishonch bilan yashashini ta’minlash maqsadi mujassamdir.

10 декабря – День принятия Государственного гимна Республики Узбекистан
Бескрайние просторы нашей могущественной страны, ее прекрасные пейзажи, величественные горы и прозрачные реки, современные мегаполисы и преобразившиеся села, вечные образы наших великих предков и уверенные взгляды их достойных потомков, высокий созидательный потенциал нашего великодушного, гостеприимного народа, его сегодняшний и завтрашний день, стоящие на страже мирной жизни защитники Отечества и звонкий смех счастливой молодежи, немеркнущая слава нашей независимой Родины…
Каждое утро, встречая новый день под звуки Государственного гимна, представляешь эту картину. Строки гимна, содержащие глубокий смысл, величественная музыка завораживают, пробуждая в сердцах чувство гордости за Родину, благодарность за сегодняшний день и прочную уверенность в завтрашнем дне.
Символы государства олицетворяют суверенитет и независимость нашей страны, честь и достоинство, гордость, историческую память, мечты и чаяния народа.
Поэтому по инициативе Первого Президента Узбекистана Ислама Каримова с первых дней независимости уделялось особое внимание выбору главной песни страны, отображающей стремление нашего народа к независимости, его духовные ценности, призывающую укреплять свободу нашей Родины, быть преданным своему народу, созиданию и процветанию.
10 декабря 1992 года был подписан Закон «О Государственном гимне Республики Узбекистан».
Как определено в этом законе, наш гимн является символом государственной независимости, почтительное отношение к нему является патриотическим долгом каждого гражданина. Согласно внесенному в этот закон изменению от 24 декабря 2010 года граждане нашей страны, а также другие лица, пребывающие в Узбекистане, обязаны уважать наш гимн.
Величественные звуки Государственного гимна громко звучат во время официальных визитов главы нашего государства в разные страны, на церемониях встреч глав зарубежных государств, прибывших с визитом в Узбекистан, во время проходящих в стране всенародных праздников, крупных международных форумов, подписания соглашений о мире и дружбе, спортивных соревнований и когда узбекские спортсмены находятся на пьедестале почета международных турниров.
– Государственный гимн нашей страны обладает мощной силой. Несомненно, каждый человек, любящий свою Родину, считающий себя причастным к ее судьбе, ощущает эту силу, ее мощное воздействие, – говорит чемпион мира по боксу, призер Олимпийских игр Шахрам Гиёсов. – Каждого спортсмена, выступающего на международной спортивной арене, ни на миг не покидает желание, чтобы в его честь был поднят флаг Родины, звучал ее гимн. Это чувство приумножает нашу силу и энергию, вдохновляет на новые победы.
Гимн нашей страны, авторами которого являются Герой Узбекистана, народный поэт Абдулла Арипов, народный артист Узбекистана, известный композитор Мутал Бурханов, ярко отражает наше чистое небо, счастливую и благополучную жизнь, вековые мечты нашего народа, светлую веру и прочную уверенность в будущем.
В прошлом году широко отмечался 100-летний юбилей одного из авторов гимна нашей страны – народного артиста Узбекистана, композитора Мутала Бурханова. В этом году в целях увековечения памяти великого поэта нашего народа, Героя Узбекистана Абдуллы Арипова в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан в городе Карши создана специализированная школа-интернат по углубленному изучению узбекского языка и литературы имени Абдуллы Арипова.
Узбекистан избрал независимый путь развития, основанный на защите интересов человека, обеспечении мирной, спокойной, счастливой и благополучной жизни нашего народа. В процессе активной интеграции в международное сообщество на основе принципа равноправия определено, что наша страна является «равной среди равных», неукоснительно следует политике мира и стабильности.
Президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым работа в этом направлении продолжается на новом этапе. Определение 2017 года Годом диалога с народом и интересов человека, создание в системе государственной власти совершенно нового института – Виртуальной приемной Президента Республики Узбекистан, Народных приемных на местах, принятие Стратегии действий по дальнейшему развитию Республики Узбекистан, реализация во всех сферах широкомасштабных реформ, укрепление практического сотрудничества с различными государствами, авторитетными международными организациями – в основе всего этого цель повысить благосостояние нашего народа, сделать так, чтобы люди жили счастливо, твердо верили в будущее.
Наш народ, наша независимая страна продолжают идти по пути развития, построения великого будущего, и вечная песнь великого народа – Государственный гимн будет жить в наших сердцах, звучать по всему миру. Он всегда будет пробуждать в нас чувство гордости за Родину, призывать к укреплению независимости, вдохновлять на достижение новых рубежей.