Toshkent xalqaro investitsiya forumi yuqori saviyada oʻtadi
Oxirgi yillarda mamlakatimizda investitsiya muhiti yanada yaxshilandi. Bu boradagi qonunchilik yangilanib, investorlar uchun huquqiy kafolatlar mustahkamlandi.
Oʻtgan Faol investitsiyalar va ijtimoiy rivojlanish yilida investitsiyalar hajmi sezilarli darajada oshdi. Ayniqsa, toʻgʻridan-toʻgʻri xorijiy sarmoyalar 4,2 milliard dollarni tashkil etib, 2018-yilgiga nisbatan 3,1 milliard dollarga yoki 3,7 barobar oʻsdi.
Davlatimiz rahbari kuni kecha Oliy Majlisga yoʻllagan Murojaatnomasida iqtisodiyotni yuqori surʼatlar bilan rivojlantirish uchun faol investitsiya siyosati izchil davom ettirilishi, joriy yilda oʻzlashtiriladigan investitsiyalarning salmoqli qismi toʻgʻridan-toʻgʻri xorijiy sarmoyalar va kreditlar boʻlishini alohida qayd etdi.
Xususan, 2020-yilda mamlakatimiz iqtisodiyotiga 5,8 milliard dollar toʻgʻridan-toʻgʻri xorijiy investitsiyalarni jalb qilish belgilangan. Shu maqsadda mart oyida Toshkent xalqaro investitsiya forumi oʻtkazilishi rejalashtirilgan.
Forumning asosiy maqsadi iqtisodiyot drayverlari hisoblangan energetika, mashinasozlik, elektrotexnika, axborot texnologiyalari, toʻqimachilik, qishloq hoʻjaligi va oziq-ovqat sanoati, qurilish sohalari hamda hududlarga toʻgʻridan-toʻgʻri xorijiy investitsiyalarni jalb qilishni kengaytirishdir.
Yigʻilishda ushbu anjumanni yuqori saviyada tashkil etish uchun aniq tashkiliy vazifalar belgilab berildi.
Xususan, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligiga tarmoq va hududlar rahbarlari bilan birga xorijiy investorlarga taklif etiladigan istiqbolli loyihalar boʻyicha taqdimot materiallari tayyorlash vazifasi qoʻyildi.
Hududiy loyihalarni amalga oshirish uchun mahalliy ishlab chiqaruvchilar va xorijiy investorlar oʻrtasida bevosita hamkorlik oʻrnatishga alohida eʼtibor qaratish kerakligi taʼkidlandi.
Tashqi ishlar vazirligiga yetakchi xorijiy kompaniyalar, xalqaro moliya tashkilotlari va ommaviy axborot vositalari vakillarini forumga jalb etish boʻyicha koʻrsatmalar berildi.
Anjuman oʻtkaziladigan joylarni yuqori saviyada tayyorlash, uni ommaviy axborot vositalarida keng targʻib etish va yoritib borish masalalariga ham toʻxtalib oʻtildi.
Mutasaddilar forumga tayyorgarlik ishlari va erishilishi moʻljallanayotgan kelishuvlar haqida hisobot berdi.

Ташкентский международный инвестиционный форум пройдет на высоком организационном уровне
Президент Шавкат Мирзиёев 27 января провел совещание по вопросам организации Ташкентского международного инвестиционного форума.
В последние годы инвестиционный климат в нашей стране значительно улучшился. Обновлена законодательная база сферы, укреплены правовые гарантии для инвесторов.
Ощутимо возрос приток инвестиций в прошлом году – в Год активных инвестиций и социального развития. Так, объем прямых иностранных капиталовложений составил 4,2 миллиарда долларов, что на 3,1 миллиарда долларов, или в 3,7 раза, больше по сравнению с показателями 2018 года.
Глава государства в своем Послании Олий Мажлису на прошлой неделе отметил, что активная инвестиционная политика будет последовательно продолжена в целях развития экономики высокими темпами, значительную часть осваиваемых в 2020 году вложений составят прямые иностранные инвестиции и кредиты.
В частности, в нынешнем году в экономику нашей страны намечено привлечь 5,8 миллиарда долларов прямых иностранных инвестиций. С этой целью в марте будет проведен Ташкентский международный инвестиционный форум.
Главная цель форума – привлечь прямые иностранные инвестиции в отрасли-драйверы экономики – энергетику, машиностроение, электротехнику, сферу информационных технологий, текстильную отрасль, сельское хозяйство и пищевую промышленность, строительную индустрию, а также в регионы страны.
На совещании определены конкретные задачи по проведению данного мероприятия на высоком организационном уровне.
Министерству инвестиций и внешней торговли в частности поручено подготовить совместно с руководителями регионов презентационные материалы по перспективным проектам, которые будут предложены иностранным инвесторам.
Отмечалась необходимость уделить особое внимание установлению прямого партнерства между производителями на местах и иностранными инвесторами при реализации региональных программ.
Министерству иностранных дел указано на необходимость приглашения на форум представителей ведущих зарубежных компаний, международных финансовых организаций и средств массовой информации.
Затронуты вопросы качественной подготовки мест, где пройдут мероприятия, широкого продвижения и освещения форума в средствах массовой информации.