Mamlakatni isloh qilish va rivojlantirish boʻyicha birinchi yarim yillikdagi natijalar va istiqboldagi ustuvor vazifalar muhokama qilindi
Unda Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi palatalari rahbarlari, Bosh vazir va uning oʻrinbosarlari, Qoraqalpogʻiston Respublikasi Joʻqorgʻi Kengesi Raisi, Toshkent shahri va viloyatlar hokimlari, vazirliklar, idoralar, xoʻjalik birlashmalari va tijorat banklari rahbarlari ishtirok etdi.
Yigʻilishda makroiqtisodiy barqarorlikni taʼminlash, yoqilgʻi-energetika, qayta ishlash sanoati va agrosanoat tarmoqlarini modernizatsiya qilish, hududlarni kompleks rivojlantirish, tadbirkorlikni qoʻllab-quvvatlash, ijtimoiy sohalarni yaxshilash, aholi farovonligini oshirish boʻyicha koʻrilayotgan chora-tadbirlar natijalari chuqur tahlil qilindi.
Bundan buyon Vazirlar Mahkamasi komplekslari rahbarlari, vazirlar, qoʻmitalar va xoʻjalik birlashmalari raislari oʻzlarining ish uslubini tubdan oʻzgartirib, koʻproq hududlarga, olis qishloqlarga borib, pastdagi muammolarni aniqlash va hal etishda hokimliklar, tadbirkorlar va joylardagi rahbarlarga amaliy yordam berishi zarurligi taʼkidlandi.
Bunda, har bir kompleks rahbari oʻzining vazirlari bilan birga har chorakda viloyatlarga borib, tegishli sohalardagi mavjud muammolarni hal etishi va natijalari boʻyicha viloyat xalq deputatlari kengashi va faollari oldida hisobot berishi kerak.
Xuddi shunday, viloyatlar hokimlari ham oʻz oʻrinbosarlari va viloyat boshqarmalari rahbarlari bilan birga har chorakda tumanlarga borib, muammolarni hal qilib, tuman xalq deputatlari kengashi va faollar oldida hisobot beradi.
Oliy Majlis palatalari va Vazirlar Mahkamasiga rahbar va hokimlarning pastga tushib ishlashi va hisobot berishi boʻyicha yangi tizimni amalda joriy qilish masʼuliyati yuklandi.
Yigʻilishda makroiqtisodiyot, tarkibiy oʻzgartirishlar, moliya-bank tizimi va xususiy tadbirkorlik masalalarimuhokama qilindi. Joriy yilning birinchi yarmida mamlakat yalpi ichki mahsuloti 5,8 foiz, sanoat mahsulotlari ishlab chiqarish hajmi 6,9 foiz oʻsgani qayd etildi. Mahalliy byudjetlar ixtiyorida 2,6 trillion soʻmdan ziyod yoki oʻtgan yilning mos davriga nisbatan 1,5 barobar koʻp mablagʻ qoldirildi. Byudjet daromadlari qariyb 51 trillion soʻmni yoki prognozga nisbatan 109 foizni tashkil etdi.
Yigʻilishda davlat byudjetining daromadlari va xarajatlari mutanosib boʻlishini taʼminlash, mahalliy byudjetlarga qoʻshimcha tushumlar rezervlarini topish va safarbar qilish boʻyicha koʻrsatmalar berildi.
Bank tizimini tubdan isloh qilish, zamonaviy bank xizmatlarini joriy etish va ularning sifatini oshirish zarurligi taʼkidlandi.
Davlatimiz rahbari narxlarning keskin oshib ketishining oldini olish masalasiga alohida eʼtibor qaratdi.
Dastlabki 6 oyda inflyatsiya 5,6 foizni tashkil qilib, prognoz koʻrsatkichlaridan oshmagan. Lekin tariflar va narxlar bosqichma-bosqich bozor mexanizmlariga oʻtayotgani bois mutasaddilarga inflyatsiya oʻsishining oldini olish boʻyicha zarur choralar koʻrish topshirildi.
Maʼlumki, avgust oyi boshida oʻtkazilgan yigʻilishda kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni rivojlantirish masalasi atroflicha muhokama qilinib, bu borada yangi tizim joriy etish belgilangan edi. Iqtisodiyot va sanoat vazirligi huzurida Kichik biznes va tadbirkorlikni rivojlantirish agentligi tashkil etilib, unga Tadbirkorlikni qoʻllab-quvvatlash jamgʻarmasi, tijorat banklari va sugʻurta kompaniyalari biriktirildi.
Yigʻilishda ushbu yangi tizimni joylarda joriy etish orqali keng aholini tadbirkorlikka jalb qilish, ularning bandligi va daromadini oshirish zarurligi taʼkidlandi.
Sanoatning iqtisodiyotdagi oʻrnini oshirish masalasiga ham toʻxtalib oʻtildi.
– Oxirgi bir yilda yalpi ichki mahsulot tarkibida sanoat ulushi 26 foizdan 30 foizga yetgan boʻlsa-da, bu biz boshlagan islohotlar koʻlamiga nisbatan hali yetarli emas, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Joriy yil oxiriga qadar Navoiy kon-metallurgiya kombinatida 25 ta, «Oʻzeltexsanoat»da 18 ta, «Oʻzavtosanoat»da 7 ta, Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida 5 ta investitsiya loyihasi boʻyicha yangi quvvatlar ishga tushirilishini jadallashtirish boʻyicha tavsiyalar berildi.
Qariyb 100 xil turdagi kundalik isteʼmol tovarlarini sanoat kooperatsiyasi orqali ishlab chiqarishni yoʻlga qoʻyish, korxonalar bilan manzilli ishlab, ularning quvvatini oshirishga koʻmaklashish zarurligi taʼkidlandi.
Mamlakatimizda Faol investitsiyalar va ijtimoiy rivojlanish yili deb eʼlon qilingan joriy yilda sarmoyalar, avvalo, toʻgʻridan-toʻgʻri xorijiy investitsiyalar jalb etish va oʻzlashtirish boʻyicha keng koʻlamli ishlar amalga oshirilmoqda.
Birinchi yarim yillikda qariyb 86 trillion soʻm, yaʼni oʻtgan yilning mos davriga nisbatan 1,6 barobar koʻp investitsiyalar oʻzlashtirilgani bunga yaqqol misoldir. Shuningdek, toʻgʻridan-toʻgʻri xorijiy investitsiyalar oʻzlashtirilishi 2,7 barobar, xalqaro moliya institutlari mablagʻlari jalb etilishi 3,7 barobar oʻsgan.
Alohida taʼkidlash joizki, mamlakatimiz tarixida birinchi marta investitsiyaning yalpi ichki mahsulotdagi ulushi 38 foizdan oshdi. Oldingi yillarda bu koʻrsatkich 25 foizga ham yetmasdi.
12-avgust kuni oʻtkazilgan videoselektorda investitsiyalar va eksport hajmini koʻpaytirish yuzasidan belgilab berilgan vazifalarni oʻz muddatida va sifatli bajarilishini taʼminlash kerakligi yana bir bor qayd etildi.
Yoqilgʻi-energetika sohasi va sanoatning bazaviy tarmoqlarini rivojlantirish boʻyicha tizimli islohotlar amalga oshirilmoqda. Ushbu tarmoqda yagona davlat siyosatini olib boruvchi Energetika vazirligi tashkil qilindi.
Yigʻilishda bu sohani izchil rivojlantirish, tobora oʻsib borayotgan ichki ehtiyojni qondirish uchun xomashyo bazasini muntazam kengaytirib borish kerakligi qayd etildi.
Elektr energiyasi ishlab chiqarish va yetkazib berishda yoʻqotishlarni kamaytirish, energiya resurslari uchun hisob-kitoblar tizimini tartibga solish, debitor qarzdorlikni qisqartirish boʻyicha aniq topshiriqlar berildi.
Kimyo sanoatida yangi mahsulotlar ishlab chiqaradigan 4 ta korxonani yil yakunigacha foydalanishga topshirish, 31 ta investitsiya loyihasi boʻyicha ishlarni tezlashtirish muhimligi taʼkidlandi.
Avtomobilsozlik, qishloq xoʻjaligi mashinasozligi, elektrotexnika sanoatini yanada rivojlantirish, butlovchi qismlar ishlab chiqarishni mahalliylashtirib, mahsulotlar tannarxini pasaytirish, ishlab chiqarish va eksport hajmini oshirish boʻyicha qoʻshimcha vazifalar belgilib berildi.
Shundan soʻng hududlarni kompleks rivojlantirish va kommunikatsiyalar infratuzilmasini yaxshilash masalalari koʻrib chiqildi.
Hisobot davrida uy-joylar, yoʻl-logistika va ijtimoiy infratuzilma obyektlari qurish boʻyicha koʻplab ishlar amalga oshirildi. Xususan, «Obod qishloq» dasturi doirasida 159 tumandagi 478 ta qishloq yangicha qiyofa kasb etdi, ularga ichimlik suvi, gaz va elektr tarmoqlari tortildi. Shuningdek, 3,6 ming kilometr avtomobil yoʻllarida qurilish-taʼmirlash ishlari bajarildi.
Bu boradagi ishlarni davom ettirib, aholining uy-joyga boʻlgan ehtiyojini qondirish, ijtimoiy sharoitlarni yaxshilash masalalariga yana bir bor eʼtibor qaratildi.
Yil yakuniga qadar 10 mingta uy-joy va 111 ta koʻp qavatli uylarni qurib bitkazish, 1 ming 200 kilometr ichimlik va oqova suv tarmoqlarini qurish va rekonstruksiya qilish, ularning sifati va narxlarini alohida nazoratga olish zarurligi taʼkidlandi.
Transportda yoʻlovchi va yuk tashish sifatini oshirish masalasi muhokama qilinar ekan, mutasaddilarga 10 ming kilometrlik respublika va mahalliy yoʻllarni qurish va taʼmirlash, xalqaro yuk tashishlarga ixtisoslashgan transport-logistika qoʻshma korxonalarini tuzish, Buxoro, Qarshi, Nukus va Termiz xalqaro aeroportlarini «ochiq osmon» rejimiga oʻtkazish, «Navoiy quruqlik porti»ni tashkil etish boʻyicha topshiriqlar berildi.
Qurilish materiallari ishlab chiqarish hajmini oshirish, shaharsozlik normalari va loyihalashtirish jarayonlarini takomillashtirish, atrof-muhitni muhofaza qilish yuzasidan ham vazifalar belgilandi.
Yigʻilishda agrar va oziq-ovqat sohalarini rivojlantirish borasidagi natijalar ham tahlil qilindi.
Keyingi uch yilda bu sohani barqaror rivojlantirish, mahsulotlar ishlab chiqarishni koʻpaytirish boʻyicha koʻplab qarorlar va dasturlar qabul qilindi. Fermerlar manfaatdorligi va daromadlarini oshirishga qaratilgan iqtisodiy mexanizmlar joriy etildi.
Bugungi kunda isteʼmol mahsulotlarining 70 foizi iqtisodiyotning ushbu tarmogʻida yaratilmoqda. 180 turdan ziyod qishloq xoʻjaligi mahsulotlari 80 ta mamlakatga eksport qilinib, jami eksport tushayotgan daromadning 20-25 foizini taʼminlamoqda. Iqtisodiy faol aholining 27 foizi ushbu sohada band.
Hozirgacha 94 tumanda 76 ta paxta-toʻqimachilik klasteri tashkil etilgan. Bu yilgi gʻalla hosili 7 million tonnadan ortdi. 15 ming gektar intensiv bogʻlar va 11 ming gektar tokzorlar barpo etildi.
Yigʻilishda bu boradagi ishlarni izchil davom ettirish, kuz oylarida qoʻshimcha sabzavotlar ekish, tumanlarning tabiiy iqlim sharoitidan kelib chiqib, hosildorlikni oshirish chora-tadbirlari ham belgilandi.
Mahsulotlarni yigʻish, saqlash, qayta ishlash, qadoqlash va eksport qilish boʻyicha infratuzilmani rivojlantirish masalasi koʻrilar ekan, joriy yil oxirigacha quvvati 150 ming tonna boʻlgan 12 ta logistika markazi va sigʻimi 143 ming tonna boʻlgan 224 ta muzlatkichli omborxonani ishga tushirish zarurligi qayd etildi.
Gʻallachilik klasterlari, chorvachilik, parrandanchilik va baliqchilik komplekslari tashkil etish, suvni tejovchi texnologiyalarni keng joriy qilish boʻyicha ham aniq chora-tadbirlar belgilandi.
Ijtimoiy rivojlantirish masalalariga ham toʻxtalib oʻtildi.
Mamlakatimizda taʼlim, sogʻliqni saqlash, turizm, sport va ilm-fan sohalari, xotin-qizlar va yoshlar masalalariga alohida ahamiyat qaratilmoqda.
Jumladan, xalq taʼlimi, sogʻliqni saqlash sohalarini uzoq muddatli rivojlantirish boʻyicha konsepsiyalar qabul qilindi. Ijtimoiy soha xodimlarining ish haqi oʻrtacha 1,5-2 barobarga oshirildi.
Oʻtgan davrda 14 ta yangi oliy taʼlim muassasasi, jumladan 6 ta mahalliy va 8 ta xorijiy oliy taʼlim muassasasi filiali faoliyati yoʻlga qoʻyilib, 40 ta yangi taʼlim yoʻnalishi hamda 41 ta yangi mutaxassislik tashkil etildi. Qabul kvotalari oʻtgan yilga nisbatan 20 foizga koʻpaytirildi.
Turizm sohasini jadal rivojlantirish boʻyicha koʻrilgan choralar natijasida 6 oyda yurtimizga 3 million nafardan ortiq xorijiy turist tashrif buyurdi. Bu – oʻtgan yilga nisbatan 30 foizga koʻpdir. Shuningdek, oʻtgan yilning shu davriga nisbatan 28 foiz koʻp turizm xizmatlari eksport qilindi.
Xotin-qizlar tadbirkorligini rivojlantirish maqsadida 100 milliard soʻm ajratildi. Joriy yilning 6 oyi davomida ushbu mablagʻlarning 41 foizi oʻzlashtirilib, xotin-qizlar tomonidan 1 ming 755 ta loyiha amalga oshirildi va 2 ming 240 ta ish oʻrni yaratildi.
Yigʻilishda ijtimoiy sohalarni yanada rivojlantirish, xizmatlar qamrovi va sifatini oshirish boʻyicha topshiriqlar berildi.
– Barcha davlat idoralari va korxonalarida tizimli ishlash, qatʼiy tartib-intizom, qabul qilingan qarorlarni soʻzsiz bajarish, tadbirkorlarni har tomonlama qoʻllab-quvvatlash va amaliy yordam berish islohotlarimizning natijadorligini taʼminlashda asosiy omil boʻlishi zarur va shart, – dedi Prezident.
Muhokama qilingan masalalar boʻyicha Bosh vazir va uning oʻrinbosarlari, vazirlik va idoralar, xoʻjalik birlashmalari, hududlar rahbarlari amalga oshirilgan ishlar samaradorligi, 9 oy va yil yakuni boʻyicha kutilayotgan natijalar, bu boradagi ustuvor vazifalarni bajarish yuzasidan hisobot berdi. Yigʻilish yakunlari boʻyicha tegishli chora-tadbirlar belgilandi.

Обсуждены итоги реформирования и развития страны в первом полугодии и приоритетные задачи на перспективу
В мероприятии приняли участие руководители палат Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Премьер-министр и его заместители, Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, хокимы областей и города Ташкента, главы министерств, ведомств, хозяйственных объединений и коммерческих банков.
На совещании глубоко проанализированы результаты принимаемых мер по обеспечению макроэкономической стабильности, модернизации топливно-энергетической, перерабатывающей и агропромышленной отраслей, комплексному развитию регионов, поддержке предпринимательства, улучшению социальной сферы, повышению благосостояния населения.
Отмечалось, что руководителям комплексов Кабинета Министров, министерствам, председателям комитетов и хозяйственных объединений впредь необходимо кардинально пересмотреть методы своей работы, почаще посещать регионы и отдаленные села, оказывать хокимиятам, предпринимателям и руководителям на местах практическую помощь в выявлении и решении проблем.
Отныне все руководители комплексов должны вместе с министрами ежеквартально выезжать в регионы и решать имеющиеся проблемы в соответствующих сферах, а по итогам отчитываться перед областными кенгашами народных депутатов и активом.
Хокимы областей, в свою очередь, следуя этому принципу работы, вместе со своими заместителями и руководителями областных управлений должны будут каждый квартал посещать районы, решать там проблемы, затем отчитываться перед районными кенгашами народных депутатов и активом.
Палатам Олий Мажлиса и Кабинету Министров указано на необходимость внедрения новой системы, предусматривающей участие вышестоящих руководителей и хокимов в работе на низовом уровне с последующим заслушиванием их отчетов.
На совещании обсуждены вопросы макроэкономики, структурных преобразований, финансово-банковской системы и частного предпринимательства. Отмечалось, что в первом полугодии текущего года объем валового внутреннего продукта вырос на 5,8 процента, производства промышленной продукции – на 6,9 процента. В распоряжении местных бюджетов осталось свыше 2,6 триллиона сумов, или в 1,5 раза больше средств по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Доходы бюджета составили почти 51 триллион сумов, или выполнены на 109 процентов относительно прогноза.
На совещании даны указания по обеспечению сбалансированности доходов и расходов Государственного бюджета, изысканию и мобилизации резервов для дополнительных поступлений в местные бюджеты.
Отмечена необходимость кардинального реформирования банковской системы, внедрения современных видов банковских услуг и повышения их качества.
Глава государства уделил особое внимание вопросу предотвращения резкого роста цен.
За первые шесть месяцев текущего года инфляция составила 5,6 процента и не превысила прогнозных показателей. Ответственным лицам поручено принять необходимые меры по предотвращению роста инфляции в связи с поэтапным внедрением рыночных принципов в тарифное и ценовое регулирование.
На проведенном в начале августа совещании были подробно рассмотрены вопросы развития малого бизнеса и частного предпринимательства, определена новая система работы в этой сфере. При Министерстве экономики и промышленности создано Агентство по развитию малого бизнеса и предпринимательства, за которым закреплены Государственный фонд поддержки предпринимательской деятельности, коммерческие банки и страховые компании.
На совещании подчеркнута необходимость вовлечения в предпринимательство широких слоев населения, обеспечения занятости и увеличения их доходов через внедрение этой новой системы на местах.
Затронут также вопрос повышения роли промышленности в экономике.
– За последний год доля промышленности в валовом внутреннем продукте выросла с 26 до 30 процентов, но это все еще не соответствует масштабу начатых нами реформ, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Даны рекомендации по ускорению запуска до конца нынешнего года новых мощностей в рамках 25 инвестиционных проектов на Навоийском горно-металлургическом комбинате, 18 проектов - в АК «Узэлтехсаноат», 7 проектов - в АО «Узавтосаноат» и 5 проектов - на Алмалыкском горно-металлургическом комбинате.
Указано на необходимость организации производства почти 100 видов потребительских товаров через промышленную кооперацию, адресной работы с предприятиями в целях содействия наращиванию их мощностей.
В нынешнем году, объявленном в нашей стране Годом активных инвестиций и социального развития, осуществляется широкомасштабная работа по привлечению и освоению прежде всего прямых иностранных инвестиций.
Об эффективности этих мер свидетельствует тот факт, что в первом полугодии освоено почти 86 триллионов сумов инвестиций, то есть в 1,6 раза больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Также показатели освоения прямых иностранных инвестиций выросли в 2,7 раза, привлечения средств международных финансовых институтов – в 3,7 раза.
Следует особо отметить, что впервые в истории страны доля инвестиций в валовом внутреннем продукте превысила 38 процентов. В предыдущие годы этот показатель не достигал и 25 процентов.
Вновь подчеркнута необходимость своевременного и качественного выполнения задач по расширению привлечения инвестиций и увеличению объемов экспорта, определенных на состоявшемся 12 августа видеоселекторном совещании.
Системные реформы осуществляются по развитию топливно-энергетической сферы и базовых отраслей промышленности.Организовано Министерство энергетики, осуществляющее единую государственную политику в этом направлении.
На совещании отмечалась необходимость поступательного развития отрасли, постоянного расширения сырьевой базы для удовлетворения все более растущей внутренней потребности.
Даны конкретные поручения по снижению потерь при производстве и поставке электроэнергии, урегулированию системы расчетов за энергоресурсы, сокращению дебиторской задолженности.
Отмечена важность обеспечения сдачи в эксплуатацию до конца года 4 предприятий по производству новых видов химической продукции, а также ускорения работ по 31 инвестиционному проекту в химической промышленности.
Определены дополнительные задачи по дальнейшему развитию автомобилестроения, сельскохозяйственного машиностроения, электротехнической промышленности, локализации производства комплектующих изделий, снижению себестоимости продукции, увеличению объемов производства и экспорта.
Затем рассмотрены вопросы комплексного развития регионов и коммуникационной инфраструктуры.
За отчетный период проделана масштабная работа по комплексному развитию регионов, строительству домов, объектов транспортно-логистической и социальной инфраструктуры. Так, в рамках программы «Обод кишлок» преобразился облик 478 сел в 159 районах, к ним подведены сети водо-, газо- и электроснабжения. Выполнено строительство и ремонт 3,6 тысячи километров автомобильных дорог.
Рассмотрены задачи продолжения работ в этом направлении, удовлетворения потребности населения в жилье, улучшения социальных условий.
Указано на необходимость завершения до конца года строительства 10 тысяч индивидуальных и 111 многоэтажных домов, строительства и реконструкции 1,2 тысячи километров сетей питьевого водоснабжения и канализации, обеспечения особого контроля за качеством и стоимостью.
В ходе обсуждения качества услуг по перевозке пассажиров и грузов на транспорте ответственным лицам даны поручения по строительству и ремонту дорог республиканского и местного значения протяженностью 10 тысяч километров, организации совместных транспортно-логистических предприятий по международным грузовым перевозкам, переводу международных аэропортов Бухары, Карши, Нукуса и Термеза в режим «открытое небо», созданию Навоийского сухого порта.
Определены задачи касательно увеличения производства строительных материалов, совершенствования градостроительных норм и процесса проектирования, охраны окружающей среды.
На совещании проанализированы также результаты развития аграрной отрасли и пищевой промышленности.
За последние три года было принято множество нормативно-правовых актов и программ, нацеленных на устойчивое развитие отрасли, наращивание производства продукции. Внедрены экономические механизмы, направленные на повышение заинтересованности и увеличение доходов фермеров.
Сегодня 70 процентов отечественной потребительской продукции создается именно в этой отрасли. В 80 стран мира экспортируется более 180 видов сельскохозяйственной продукции, что обеспечивает 20-25 процентов всех поступлений от экспорта. В аграрной сфере занято 27 процентов экономически активного населения.
До настоящего времени в 94 районах организовано 76 хлопково-текстильных кластеров. В этом году собран урожай зерна в объеме более 7 миллионов тонн. Создано 15 тысяч гектаров интенсивных садов и 11 тысяч гектаров виноградников.
На совещании намечены меры по последовательному продолжению этой работы, расширению посадки овощных культур в осенние месяцы, повышению урожайности исходя из природно-климатических условий районов.
В ходе рассмотрения развития инфраструктуры сбора, хранения, переработки, упаковки и экспорта продукции отмечена необходимость запуска до конца текущего года 12 логистических центров пропускной способностью 150 тысяч тонн и 224 холодильных складов вместимостью 143 тысячи тонн.
Определены конкретные меры по организации зерноводческих кластеров, животноводческих, птицеводческих и рыбоводческих комплексов, широкому внедрению водосберегающих технологий.
На совещании затронуты и вопросы социального развития.
В нашей стране придается особое значение вопросам развития сфер образования, здравоохранения, туризма, спорта и науки, поддержке женщин и молодежи.
В частности, приняты концепции по долгосрочному развитию сфер народного образования и здравоохранения. Размер заработной платы работников социальной сферы увеличен в среднем в 1,5-2 раза.
За отчетный период налажена деятельность 14 новых вузов, в том числе 6 республиканских и 8 иностранных. Организовано обучение по 40 новым направлениям образования и 41 новой специальности. Квоты приема увеличены на 20 процентов по сравнению с прошлым годом.
В результате принятых мер по ускоренному развитию туризма за первые шесть месяцев нашу страну посетили более 3 миллионов иностранных туристов, что на 30 процентов больше, чем в прошлом году. Также экспортировано на 28 процентов больше туристических услуг, чем в аналогичном периоде прошлого года.
На развитие женского предпринимательства выделено 100 миллиардов сумов. В течение первого полугодия освоен 41 процент этих средств, женщинами реализовано 1 755 проектов и создано 2 240 рабочих мест.
На совещании определены дополнительные задачи по дальнейшему развитию социальной сферы, расширению охвата и повышению качества услуг.
– Системная работа и дисциплина во всех государственных ведомствах и на предприятиях, неукоснительное исполнение принятых решений, всемерная поддержка и практическое содействие предпринимателям должны быть и будут главным фактором результативности наших реформ, - сказал Президент.
Премьер-министр и его заместители, руководители министерств и ведомств, хозяйственных объединений, главы регионов представили отчеты об эффективности проводимой ими работы, ожидаемых результатах по итогам 9 месяцев и 2019 года, ходе выполнения приоритетных задач.