Zamonaviy texnologiyalar namoyishi
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Fan va texnologiyalarni rivojlantirishni muvofiqlashtirish qo‘mitasi, Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi, Sog‘liqni saqlash vazirligi, «O‘zbekneftgaz» milliy xolding kompaniyasi, «O‘zbekiston temir yo‘llari», «O‘zqurilishmateriallari», «O‘zkimyosanoat» aksiyadorlik jamiyatlari, «O‘zeltexsanoat» aksiyadorlik kompaniyasi, Olmaliq kon-metallurgiya kombinati, Toshkent shahar, Toshkent va Sirdaryo viloyatlari hokimliklari va boshqa tashkilotlar hamkorligida tashkil etilgan tadbirda 350 dan ortiq innovatsion ilmiy ishlanma va loyiha namoyish etildi.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Fan va texnologiyalarni rivojlantirishni muvofiqlashtirish qo‘mitasi ijro apparati rahbari O.Parpiyev, Toshkent shahar hokimining birinchi o‘rinbosari N.Husanov va boshqalar mamlakatimizda innovatsion g‘oyalar va ilmiy izlanishlarni qo‘llab-quvvatlash, fan va ishlab chiqarish o‘rtasida mustahkam hamkorlikni kuchaytirish, yangi ishlanmalarni amaliyotga keng joriy etishga alohida e’tibor qaratilgani, o‘tgan yillarda mazkur yarmarkalarda 4,5 mingdan ziyod loyiha tavsiya qilinib, oltmishdan ortiq yangi mahsulot ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yilganini ta’kidladi.
Toshkent viloyatining Ohangaron tumanidagi «Imkon hamkor ishonch bog‘i» fermer xo‘jaligida bir necha yildan buyon mo‘l hosil olinadi. Uch yil avval fermer bog‘ida yetishtirilgan mevalarni saqlash uchun sovutgich qurilib, ishga tushirildi. Sarxil mevalar saralanib, saqlash uchun qo‘yildi. Biroq ular qisqa muddatda o‘zgarib, sifatini yo‘qotdi. Bu hol ikkinchi yilda ham yuz bergach, fermer olimlar bilan hamkorlik qilishga qaror qildi.
– Ilmiy jamoamiz vakillari bog‘ tuprog‘ini o‘rganib, sara olmalarning sovutgichda nima uchun uzoq turmayotgani sababini aniqladi, – deydi Mirzo Ulug‘bek nomidagi O‘zbekiston Milliy universiteti o‘qituvchisi, biologiya fanlari doktori Laziza Fofurova. – Bog‘ tuprog‘ida kalsiy moddasi kamligi bois mevalar uzoq saqlanmagan. Tuproqni kerakli miqdorda boyitib berganimizdan keyin o‘tgan yilgi hosil yaxshi saqlanmoqda. Bugungi yarmarkada tuproq unumdorligini oshiruvchi ishlanmalarimiz bilan qatnashdik. Ular oziq-ovqat mahsulotlari yetishtirishni ko‘paytirish, tuproq unumdorligini oshirish va yerlarning meliorativ holatini yaxshilashda foydalaniladigan texnologiyalardir. Misol uchun, qattiq maishiy chiqindilardan bioorganik o‘g‘it ishlab chiqarish loyihasi juda yaxshi samara berishi shubhasiz. Bunda qog‘oz, turli meva-sabzavotlarning qoldiqlari, chinor bargi kabi chiqindilardan yomg‘ir chuvalchangi ko‘magida «Universal» nomli bioo‘g‘it tayyorlash yo‘lga qo‘yiladi.
Qishloq xo‘jaligida mahsulot yetishtirish samaradorligi, mamlakatimizning iqtisodiy va oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash, aholi farovonligini oshirish bebaho boyligimiz bo‘lgan yerlarning unumdorligi, uning meliorativ holatini muntazam yaxshilab borish bilan uzviy bog‘liq.
O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Bioorganik kimyo instituti olimlari tomonidan yaratilgan kasalliklarga chidamli va viruslardan tozalangan urug‘lik kartoshka katta yangilik bo‘ldi. Bug‘doydan bo‘shagan maydonlarga ekilishi va mahalliy navlarga nisbatan 3 barobar ortiq hosildorligi sabab kunning birinchi yarmidayoq fermer xo‘jaliklari bilan bu borada yirik shartnomalar imzolandi.
Mamlakatimizda aholi salomatligini mustahkamlash, yuqori sifatli tibbiy xizmat ko‘rsatish, jamiyatda sog‘lom turmush tarzi g‘oyalarini mustahkam qaror toptirish masalasi doimiy e’tiborda.
Sog‘liqni saqlash sohasida olib borilayotgan keng ko‘lamli islohotlar jarayonida shifo maskanlari tibbiy-tashxis, laboratoriya uskunalarini mamlakatimizda ishlab chiqarishni keng yo‘lga qo‘yish, aholini arzon, sifatli, xavfsiz dori-darmon va preparatlar bilan ta’minlash bo‘yicha izchil ishlar amalga oshirilmoqda. Innovatsion g‘oyalar, texnologiyalar va loyihalar hududiy yarmarkasida ham tibbiy texnika, laboratoriya-tashxis vositalari, farmetsevtika mahsulotlari keng o‘rin olgan.
– Biz tibbiyot sohasida importning o‘rnini bosuvchi asbob-uskunalar yaratamiz va ishlab chiqaramiz, – deydi «Supromed» xususiy korxonasi direktori o‘rinbosari Husan Hamidov. –Yarmarkada har yili faol ishtirok etamiz. O‘tgan yillar davomida o‘ndan ortiq innovatsion loyihamiz amaliyotga tatbiq etildi. Shifo maskanlari uchun fizoterapiya uskunalari va «Puva» nomli kabinani taqdim etmoqdamiz. Yuqori chastotali tok bilan davolovchi uskuna soch to‘kilishi, asab buzilishi, turli shamollashlarda ko‘maklashsa, kabinamizdagi ultrabinafsha nuri teri kasalliklarini davolashda yaxshi samara beradi.
Yarmarkada yirik ishlab chiqarish korxonalari qatorida kichik biznes va xususiy tadbirkorlik vakillari ham o‘z mahsulotlari bilan qatnashayotir. Yashnobodda faoliyat yuritayotgan «Hilol shams» xususiy korxonasi ulardan biri.
– Mazkur yarmarkada ilk bor ishtirok etayotirmiz, – deydi korxona direktori Doniyor Karimov. – Biz ishlab chiqarayotgan sariq, qizil, qora va jigar rangdagi g‘ishtlar binoning tashqi ko‘rinishiga o‘zgacha qiyofa baxsh etadi. Ular terish uchun qulay bo‘lish bilan birga issiqlikni yaxshi saqlaydi, sho‘rlanmaydi. Qulfli g‘isht deb nomlangan bu mahsulotimizni tayyorlash uskunasini ham o‘zimiz yaratdik.
– Ilmiy jamoamiz o‘ttizga yaqin loyiha va ishlanma bilan qatnashmoqda, – deydi Guliston davlat universitetining professori Hazratqul Qarshiboyev. – Fizika, texnika, pedagogika sohasi uchun qo‘llanmalar, qishloq xo‘jaligi uchun yangi navlar shular sirasidandir. Bugun ko‘plab tadbirkorlar sho‘r yerlarda shirinmiya yetishtirish va eksport qilish, issiqxonada ananasdan hosil olish, astragal o‘simligidan yangi turdagi dori-darmonlar tayyorlash kabi loyihalarimizga qiziqish bildirmoqda.
Yarmarka doirasida Toshkent shahar, Toshkent va Sirdaryo viloyatlari hokimliklari, O‘zbekiston Fanlar akademiyasi ilmiy muassasalari, Oliy va o‘rta maxsus ta’lim, Sog‘liqni saqlash vazirliklari, «O‘zeltexsanoat» aksiyadorlik kompaniyasi, «O‘zbekneftgaz» milliy xolding kompaniyasi, «O‘zbekiston temir yo‘llari», «O‘zkimyosanoat» aksionerlik jamiyatlari, Olmaliq kon-metallurgiya kombinatining taqdimotlari ham bo‘lib o‘tdi. Sanoat korxonalari va tashkilotlar, kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlari bilan yangi texnologiya, loyiha va ishlanmalarni joriy qilish bo‘yicha shartnomalar imzolandi.

Демонстрируя современные технологии
В Узэкспоцентре в рамках Х Ярмарки инновационных идей, технологий и проектов состоялись презентации города Ташкента, Ташкентской и Сырдарьинской областей.
На мероприятии, организованном Комитетом по координации развития науки и технологий при Кабинете Министров Республики Узбекистан, министерствами высшего и среднего специального образования, здравоохранения, Национальной холдинговой компанией “Узбекнефтегаз”, акционерными обществами “Узбекистон темир йуллари”, “Узкурилишматериаллари”, “Узкимёсаноат”, акционерной компанией “Узэлтехсаноат”, Алмалыкским горно-металлургическим комбинатом, хокимиятами города Ташкента, Ташкентской и Сырдарьинской областей и другими организациями, было представлено более 350 инновационных научных разработок и проектов.
Руководитель исполнительного аппарата Комитета по координации развития науки и технологий при Кабинете Министров Республики Узбекистан О.Парпиев, первый заместитель хокима города Ташкента Н.Хусанов и другие отметили, что в нашей стране уделяется особое внимание поддержке инновационных идей и научных исследований, обеспечению тесного сотрудничества науки и производства, широкому внедрению новых разработок в практику. За минувшие годы в ходе ярмарок к внедрению в практику было рекомендовано более 4,5 тысячи проектов и налажено производство свыше 60 новых видов продукции.
В фермерском хозяйстве “Имкон хамкор ишонч боги” Ахангаранского района Ташкентской области успешно развивается садоводство. Три года назад коллектив хозяйства организовал холодильный склад для хранения выращиваемых фруктов. Размещенная на складе продукция по неким причинам быстро теряла качество и приходила в негодность. Когда ситуация повторилась и на второй год использования склада, фермер решил обратиться к ученым.
- Наш коллектив изучил почву в саду и выявил причину, по которой фрукты быстро портились на складе, - говорит преподаватель Национального университета Узбекистана имени Мирзо Улугбека, доктор биологических наук Лазиза Гофурова. - Всему виной оказалось низкое содержание кальция в почве. Мы предложили провести мероприятия по обогащению почвы, благодаря чему урожай хранился без вреда качеству. На сегодняшней ярмарке мы представили свои разработки для повышения плодородия почвы, а также технологии для увеличения урожайности, улучшения мелиоративного состояния земель. К примеру, хорошо зарекомендовала себя технология получения биоорганического удобрения из твердых бытовых отходов. Налажено производство биоудобрения “Универсал”.
Новинкой ярмарки стал стойкий к заболеваниям сорт картофеля, созданный учеными Института биоорганической химии Академии наук Узбекистана. Уже в первой половине дня ученые заключили крупные контракты с фермерскими хозяйствами, которые по достоинству оценили преимущества нового сорта, дающего урожайность втрое выше, чем другие сорта.
В нашей стране постоянное внимание уделяется укреплению здоровья населения, оказанию качественных медицинских услуг, утверждению в обществе здорового образа жизни.
В процессе осуществляемых в сфере здравоохранения широкомасштабных реформ проводится последовательная работа по локализации производства диагностического и лабораторного оборудования, обеспечению населения качественными и доступными лекарственными препаратами. Широкое место на региональной ярмарке было отведено медицинской технике, лабораторно-диагностическому оборудованию и фармацевтической продукции.
- Мы разрабатываем и производим импортозамещающее медицинское оборудование. - говорит заместитель директора частного предприятия “Supromed” Хусан Хамидов. - Являемся постоянными участниками ярмарки. За минувшие годы в практику были внедрены более десяти инновационных проектов. Предлагаем медицинским учреждениям физиотерапевтическое оборудование, приборы для лечения высокочастотными токами от выпадения волос, стресса, простуды, кабину для ПУВА-терапии, которая используется при лечении кожных заболеваний ультрафиолетовыми лучами.
На ярмарке помимо крупных производственных предприятий свою продукцию представили субъекты малого бизнеса и частного предпринимательства. В их числе – частное предприятие “Хилол шамс”, действующее в Яшнабадском районе столицы.
- Мы впервые участвуем в этом мероприятии, - говорит директор предприятия Дониёр Каримов. - Изготавливаем кирпичи желтого, красного, черного и коричневого цветов, которые удобны в кладке, хорошо сохраняют тепло, стойки к воздействию влаги. Оборудование для производства этой продукции мы разработали сами.
- Наш научный коллектив участвует почти с 30 проектами и разработками, - говорит профессор Гулистанского государственного университета, профессор Хазраткул Каршибоев. - В их числе пособия по физике, технике, педагогике, новые сорта сельхозкультур. Сегодня многие предприниматели проявляют интерес к таким нашим проектам, как выращивание солодки на засоленной почве, выращивание ананасов в теплице, производство лекарств из травы астрагал.
В рамках ярмарки презентации провели хокимияты города Ташкента, Ташкентской и Сырдарьинской областей, учреждения Академии наук Узбекистана, министерства высшего и среднего специального образования, здравоохранения, АК “Узэлтехсаноат”, НХК “Узбекнефтегаз”, АО “Узбекистон темир йуллари”, “Узкимёсаноат”, Алмалыкский горно-металлургический комбинат. Между промышленными предприятиями, организациями, субъектами малого бизнеса, частного предпринимательства и учеными заключены договоры о внедрении новых технологий, проектов и разработок.