G‘alla yetishtirish, xarid qilish va sotishga bozor tamoyillarini keng joriy etish chora-tadbirlari to‘g‘risida
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019 yil 23 oktabrdagi «O‘zbekiston Respublikasi qishloq xo‘jaligini rivojlantirishning 2020-2030 yillarga mo‘ljallangan strategiyasini tasdiqlash to‘g‘risida»gi PF-5853-son Farmoni ijrosini ta’minlash, xususan davlat buyurtmasi asosida boshoqli don yetishtirish amaliyotini bekor qilish, xarid qilish va sotishda bozor tamoyillarini keng joriy etish, qishloq xo‘jaligida mehnat unumdorligini oshirish va manfaatdorlikni ta’minlashga qaratilgan qulay agrobiznes muhitini yaratish maqsadida:
1. O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va sanoat vazirligi, Moliya vazirligi, Qishloq xo‘jaligi vazirligi, «O‘zdonmahsulot» AK va O‘zbekiston fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari kengashining fermer xo‘jaliklari va g‘allachilik klasterlari bilan «O‘zdonmahsulot» AK tizimidagi korxonalar o‘rtasida 2020 yil hosilidan davlat xaridlari doirasida tuzilgan kontraktatsiya shartnomalari miqdorini har bir g‘alla yetishtiruvchi uchun 25 foizga kamaytirish to‘g‘risidagi taklifiga rozilik berilsin.
O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi huzuridagi Qishloq xo‘jaligini davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi (keyingi o‘rinlarda – Jamg‘arma) tomonidan davlat xaridlari doirasida 2 265 ming tonna bug‘doy (urug‘lik don uchun amaldagi ustama to‘lash tartibini saqlab qolgan holda) ichki bozorda don narxlari barqarorligini ta’minlash tadbirlarini amalga oshirish uchun xarid qilinsin.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi joriy yil 10 mayga qadar jahon bozori va mintaqaviy birja narxlari hamda respublikada kutilayotgan hosilni inobatga olib, don va non mahsulotlari narxlari barqarorligini ta’minlash tadbirlarini amalga oshirish uchun 2020 yilda xarid qilinadigan g‘alla narxlarini belgilasin.
2. Belgilab qo‘yilsinki:
a) 2020 yil hosilidan boshlab:
davlat buyurtmasi asosida boshoqli don yetishtirish amaliyoti bosqichma-bosqich bekor qilinadi;
ichki bozorda don va non mahsulotlari narxlari barqarorligini ta’minlash tadbirlarini amalga oshirish uchun davlat tomonidan xarid qilinadigan bug‘doy mulkchilik shaklidan qat’i nazar barcha korxonalarning donni saqlash talablariga mos keladigan omborlar (sig‘imlar)ida shartnoma asosida saqlanadi;
b) 2021 yil hosilidan boshlab:
davlat tomonidan g‘allaga xarid narxini belgilash amaliyotidan to‘liq voz kechiladi;
davlat xaridi to‘liq bekor qilinadi hamda fermerlar va boshqa korxonalar tomonidan yetishtiriladigan g‘alla barcha iste’molchilarga, shu jumladan, donni qayta ishlovchi korxonalar, g‘allachilik klasterlari va treyderlarga birja savdolari orqali yoki to‘g‘ridan-to‘g‘ri shartnomalar (fyuchers, forvard va boshqalar) asosida erkin narxlarda sotiladi;
ichki bozorda don va non mahsulotlari narxlari barqarorligini ta’minlash tadbirlarini amalga oshirish uchun zarur miqdordagi don Jamg‘arma tomonidan fyuchers, forvard shartnomalari asosida yoki birja savdolari orqali erkin narxlarda xarid qilinadi;
don yetishtiruvchi xo‘jaliklarni sifatli urug‘lik bilan ta’minlash maqsadida sertifikatlangan urug‘lik yetkazib berish tizimi saqlab qolinadi hamda 2021-2023 yillarda urug‘lik yetkazib berish bosqichma-bosqich Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi Urug‘chilikni rivojlantirish markazi tarkibidagi urug‘chilik klasterlari va elita urug‘chilik xo‘jaliklari, g‘allachilik klasterlari zimmasiga yuklatiladi.
3. O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi O‘zbekiston fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari kengashi bilan birgalikda jahon bozori, mintaqaviy birjalar narxlarini tahlil qilgan holda, har yili 1 avgustga qadar kelgusi yil g‘alla hosili uchun kutilayotgan minimal narxlarni e’lon qilsin hamda bozorlardagi narxlardan kelib chiqib, har chorakda ushbu narxga tuzatishlar kiritib, ommaviy axborot vositalarida e’lon qilib borilishini ta’minlasin.
4. Respublika ichki bozorida don va non mahsulotlari narxlari barqarorligini ta’minlash tadbirlarini amalga oshirish Jamg‘arma zimmasiga yuklatiladi.
Ichki bozorda don va non mahsulotlari narxlari barqarorligini ta’minlash tadbirlarini amalga oshirish uchun Jamg‘arma tomonidan xarid qilinadigan don O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va sanoat vazirligi, Moliya vazirligi va Monopoliyaga qarshi kurashish qo‘mitasi bilan kelishilgan holda, Bosh vazirning agrar va oziq-ovqat sohalarini rivojlantirish masalalari bo‘yicha o‘rinbosari tomonidan tasdiqlanadigan oylik grafik asosida Jamg‘arma tomonidan birja savdolarida sotuvga qo‘yiladi.
5. Don va non mahsulotlari narxlari barqarorligini ta’minlash uchun zarur miqdordagi bug‘doyni xarid qilish bilan bog‘liq xarajatlar (sotib olish, tashish, saqlash), xarid qilish va sotish narxlari o‘rtasida yuzaga kelgan tafovut (ijobiy, salbiy) Jamg‘arma moliyaviy faoliyati yakunlariga olib boriladi hamda zarur holatlarda yuzaga kelgan salbiy tafovut Jamg‘armaga respublika budjetidan qoplab beriladi.
6. 2020 yil 1 iyundan boshlab:
a) fermer xo‘jaliklari, g‘allachilik klasterlari va Urug‘chilikni rivojlantirish markazi tarkibidagi elita urug‘chilik xo‘jaliklarining g‘alla yetishtirish xarajatlarini moliyalashtirish uchun tijorat banklari tomonidan Jamg‘arma mablag‘lari hisobidan 12 oy muddatgacha g‘alla yalpi hosili umumiy qiymatining 40 foizigacha bo‘lgan miqdorda moliyalashtirilganda yillik 10 foiz, 50 foizigacha bo‘lgan miqdorda moliyalashtirilganda yillik 12 foiz stavkadan (shundan bank marjasi 2 foiz) oshmagan miqdorda kreditlar ajratiladi.
Bunda:
fermer xo‘jaliklari, g‘allachilik klasterlari va Urug‘chilikni rivojlantirish markazi tarkibidagi elita urug‘chilik xo‘jaliklari agrotexnik tadbirlarni o‘tkazish xususiyatlaridan kelib chiqib, kredit mablag‘laridan erkin foydalanadi hamda moddiy resurslar yetkazib beruvchilarni ixtiyoriy tanlaydi;
g‘allachilik klasterlari tomonidan fermer xo‘jaliklarining g‘alla yetishtirish bilan bog‘liq xarajatlarini bo‘naklash pul mablag‘lari shaklida amalga oshiriladi;
g‘alla yetishtirish xarajatlarini moliyalashtirishga ajratilgan kredit mablag‘larining muddatida qaytarilmagan qismi tijorat krediti sifatida qayta rasmiylashtiriladi;
b) mulkchilik shaklidan qat’i nazar, faqat donni qayta ishlovchi korxonalar hamda donni qayta ishlash quvvatiga ega bo‘lgan g‘allachilik klasterlari tomonidan respublikada yetishtirilgan g‘allani xarid qilish uchun tijorat banklari tomonidan 12 oy muddatgacha 50 milliard so‘mgacha miqdorda tijorat kreditlari ajratiladi.
milliy valyutada ajratiladigan tijorat kreditlari bo‘yicha foiz stavkasining O‘zbekiston Respublikasi Markaziy bankining asosiy stavkasidan oshadigan, lekin 10 foiz punktidan ko‘p bo‘lmagan qismiga;
xorijiy valyutada ajratiladigan kreditlar bo‘yicha tijorat banklari tomonidan belgilangan foiz stavkasining 30 foizigacha, lekin 3 foiz punktidan ko‘p bo‘lmagan miqdorda foiz xarajatlarini qoplash uchun Tadbirkorlik faoliyatini qo‘llab-quvvatlash davlat jamg‘armasi hisobidan kompensatsiya beriladi;
g‘allani xarid qilish uchun ajratilgan kredit mablag‘larining muddatida qaytarilmagan qismiga Tadbirkorlik faoliyatini qo‘llab-quvvatlash davlat jamg‘armasi hisobidan kompensatsiya berilmaydi.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga Markaziy bankning asosiy stavkasi o‘zgargan hollarda Jamg‘armadan ajratilayotgan kreditlar foiz stavkalariga, bank marjasiga hamda Tadbirkorlik faoliyatini qo‘llab-quvvatlash davlat jamg‘armasi hisobidan beriladigan kompensatsiya miqdoriga o‘zgartirish kiritish huquqi beriladi.
7. O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi Qishloq xo‘jaligi vazirligi, O‘zbekiston fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari kengashi, «O‘zdonmahsulot» AK va boshqa manfaatdor idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda don saqlash sig‘imlariga ega bo‘lgan tadbirkorlik sub’ektlarini jalb etgan holda, 2020 yil hosilidan boshlab yetishtiriladigan boshoqli donni qabul qilish va saqlash bo‘yicha xizmat tariflarini tasdiqlasin.
8. O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi Iqtisodiyot va sanoat vazirligi, Davlat statistika qo‘mitasi, «O‘zdonmahsulot» AK, Jamg‘arma, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi va viloyatlar hokimliklari bilan birgalikda bir oy muddatda 2020 yilda, 1 aprelga qadar kelgusi yillarda ichki bozorda don va non mahsulotlari narxlari barqarorligini ta’minlash tadbirlarini amalga oshirish uchun sotib olinadigan g‘allaning hududlar kesimidagi taqsimotini va ushbu g‘allani saqlashga talabgor korxonalarning hududlar kesimidagi ro‘yxatini shakllantirsin.
9. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Agrosanoat majmui ustidan nazorat qilish inspeksiyasi don saqlanayotgan korxonalarda uning sifati va miqdori bo‘yicha to‘g‘ri saqlanishi yuzasidan oylik nazorat o‘rnatilishini ta’minlasin.
10. O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va sanoat vazirligi huzuridagi Kichik biznes va tadbirkorlikni rivojlantirish agentligi O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki, tijorat banklari bilan birgalikda g‘allachilik klasterlari va donni qayta ishlovchi korxonalarga respublikada yetishtirilgan donni xarid qilish uchun mazkur qarorda belgilangan kredit ajratish mexanizmi bo‘yicha o‘quv-seminarlarini tashkil etsin va ommaviy axborot vositalarida keng yoritilishini ta’minlasin.
11. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi 2020 yil 1 mayga qadar:
don va non mahsulotlari narxlari barqarorligini ta’minlash tadbirlarini amalga oshirish uchun xarid qilinadigan g‘alla hajmini hududlar kesimida aniqlash va hisob-kitoblarni amalga oshirish hamda g‘allani saqlash tartiblarini tasdiqlasin;
«O‘zdonmahsulot» AK tizimiga kiruvchi don korxonalarini 2020-2021 yillarda belgilangan tartibda bosqichma-bosqich xususiy sektorga sotish chora-tadbirlarini belgilasin.
12. Quyidagilar:
G‘alla yetishtirishga davlat buyurtmasi bosqichma-bosqich bekor qilinishi hamda sohaga bozor tamoyillari keng joriy etilishini tashkil etish bo‘yicha amalga oshiriladigan chora-tadbirlar dasturi 1-ilovaga muvofiq;
G‘alla yetishtirish, xarid qilish va sotishga bozor tamoyillarini keng joriy etishni muvofiqlashtiruvchi Respublika kengashi tarkibi 2-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
13. Respublika kengashiga (A.Aripov) quyidagi vazifalar yuklatilsin:
g‘alla yetishtirishga davlat buyurtmasi bosqichma-bosqich bekor qilinishi hamda sohaga bozor tamoyillari keng joriy etilishini tashkil etish bo‘yicha amalga oshiriladigan chora-tadbirlar dasturi ijrosini o‘z vaqtida ta’minlash;
2021 yil hosilidan boshlab don va non mahsulotlari narxlari barqarorligini ta’minlash tadbirlarini amalga oshirish uchun xarid qilinadigan bug‘doy hajmini belgilash;
hududlarning tabiiy-iqlim sharoitlaridan kelib chiqib, g‘alla ekin maydonlarini navlar bo‘yicha joylashtirish;
don va non mahsulotlari narxlari barqarorligini ta’minlash tadbirlarini amalga oshirish uchun xarid qilingan g‘allani saqlovchi korxonalar ro‘yxatini shakllantirish;
oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash mexanizmlarini takomillashtirish bo‘yicha takliflarni ishlab chiqish;
don va non mahsulotlari narxlari barqarorligini ta’minlash tadbirlarini amalga oshirish jarayonida yuzaga keladigan barcha masalalarni hal etib borish.
14. O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining agrar va oziq-ovqat sohalarini rivojlantirish masalalari bo‘yicha o‘rinbosari O‘. Barnoyev:
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi va viloyatlar hokimliklarining takliflariga asosan «O‘zstandart» agentligi bilan birgalikda kalendar yilning 1 mayiga qadar talabgor korxonalarning don saqlash sig‘imlari xatlovdan o‘tkazilishini va ularning amaldagi talablarga mosligi to‘g‘risida xulosa berilishini, ijobiy xulosa berilgan korxonalarning laboratoriyalari va tarozilarini xatlovdan o‘tkazilishini, tegishli ruxsatnomalar berilishini, don saqlashga ruxsat etilgan korxonalar ro‘yxati tasdiqlanishini hamda ularning don saqlash quvvatlarini ommaviy axborot vositalarida e’lon qilib borishni ta’minlasin;
qishloq xo‘jaligi vaziri J.Xodjaev, suv xo‘jaligi vaziri Sh.Hamraev, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va tumanlar hokimliklari bilan birgalikda belgilangan tartibda yerlarning meliorativ holatini yaxshilash va tuproq unumdorligini oshirish, g‘alla yetishtirishga zamonaviy hamda energiya va resurstejamkor texnologiyalarning joriy etilishini, fermer xo‘jaliklarini suv bilan ta’minlash hamda kompleks agrotexnik tadbirlarning o‘z vaqtida va sifatli bajarilishida amaliy yordam ko‘rsatsin.
15. O‘zbekiston Milliy axborot agentligi va O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi bilan birgalikda ushbu qaror mazmun-mohiyati hamda maqsad va vazifalarining ommaviy axborot vositalarida keng yoritilishini ta’minlasin.
16. O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi Moliya vazirligi, manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda qonun hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
17. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov va O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi rahbari Z.Sh.Nizomiddinov zimmasiga yuklansin.

О мерах по широкому внедрению рыночных принципов в производство, закупку и реализацию зерна
В целях обеспечения исполнения Указа Президента Республики Узбекистан от 23 октября 2019 года № УП–5853 «Об утверждении Стратегии развития сельского хозяйства Республики Узбекистан на 2020–2030 годы», в частности отмены практики производства зерновых колосовых на основе государственного заказа, широкого внедрения рыночных механизмов в их закупку и реализацию, создания благоприятного климата агробизнеса, направленного на повышение производительности труда и обеспечение заинтересованности в сельском хозяйстве:
1. Согласиться с предложением Министерства экономики и промышленности, Министерства финансов, Министерства сельского хозяйства Республики Узбекистан, АК «Уздонмахсулот» и Совета фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана об уменьшении на 25 процентов, начиная с урожая 2020 года, для каждого производителя зерновых размера договоров контрактации, заключенных в рамках государственных закупок между фермерскими хозяйствами, зерноводческими кластерами и предприятиями системы АК «Уздонмахсулот».
Фонду государственной поддержки сельского хозяйства при Министерстве финансов Республики Узбекистан (далее – Фонд) закупить 2 265 тысяч тонн зерна (с сохранением действующего порядка выплаты надбавок за семенное зерно) для реализации мероприятий по обеспечению стабильности цен на зерно на внутреннем рынке в рамках государственных закупок.
Кабинету Министров Республики Узбекистан в срок до 10 мая текущего года определить закупочные цены на зерно на 2020 год для реализации мероприятий по обеспечению стабильности цен на зерно и хлебную продукцию, принимая во внимание цены на мировом рынке и региональных биржах, а также ожидаемый урожай по республике.
2. Установить, что:
а) начиная с урожая 2020 года:
поэтапно отменяется практика производства зерновых колосовых на основе государственного заказа;
зерно, закупаемое государством для реализации мероприятий по обеспечению стабильности цен на зерно и хлебную продукцию на внутреннем рынке, хранится в хранилищах (емкостях) всех предприятий независимо от формы собственности, отвечающих требованиям хранения зерна на основе договоров;
б) начиная с урожая 2021 года:
полностью отменяется практика установления государством закупочных цен на зерно;
полностью отменяются государственные закупки, а зерно, произведенное фермерами и другими предприятиями, реализуется всем потребителям, в том числе зерноперерабатывающим предприятиям, зерноводческим кластерам и трейдерам, через биржевые торги либо на основе прямых договоров (фьючерс, форвард и другие) по свободным ценам;
Фонд на основе фьючерсных и форвардных договоров или через биржевые торги по свободной цене закупает зерно в количестве, необходимом для реализации мероприятий по обеспечению стабильности цен на зерно и хлебную продукцию на внутреннем рынке;
сохраняется система поставки сертифицированных семян с целью обеспечения зернопроизводящих хозяйств качественным семенным материалом, а в 2021–2023 годах поставка семян поэтапно возлагается на семеноводческие кластеры и элитные семеноводческие хозяйства в структуре Центра по развитию семеноводства при Министерстве сельского хозяйства и зерноводческие кластеры.
3. Министерству сельского хозяйства Республики Узбекистан совместно с Советом фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана ежегодно до 1 августа объявлять ожидаемые минимальные цены на урожай зерна следующего года, проанализировав при этом цены на мировых рынках и региональных биржах, а также исходя из сложившихся цен на рынках обеспечить ежеквартальную корректировку ожидаемых минимальных цен с опубликованием их в средствах массовой информации.
4. Реализация мероприятий по обеспечению стабильности цен на зерно и хлебную продукцию на республиканском внутреннем рынке возлагается на Фонд.
Зерно, закупаемое Фондом для реализации мероприятий по обеспечению стабильности цен на зерно и хлебную продукцию на внутреннем рынке, выставляется Фондом на биржевые торги для продажи по согласованию с Министерством экономики и промышленности, Министерством финансов Республики Узбекистан и Антимонопольным комитетом на основе месячного графика, утверждаемого заместителем Премьер-министра по вопросам развития аграрной и продовольственной сфер.
5. Расходы, связанные с закупкой (приобретением, транспортировкой, хранением) зерна в количестве, необходимом для обеспечения стабильности цен на зерно и хлебную продукцию, а также разница (положительная, отрицательная), образовавшаяся между закупочной ценой и ценой реализации, отражаются в итогах финансовой деятельности Фонда, а в необходимых случаях образовавшееся отрицательное сальдо возмещается Фонду из республиканского бюджета.
6. Начиная с 1 июня 2020 года:
а) коммерческими банками за счет средств Фонда выделяются кредиты на финансирование расходов фермерских хозяйств, зерноводческих кластеров, а также элитных семеноводческих хозяйств в структуре Центра по развитию семеноводства для производства зерна сроком до 12 месяцев при финансировании в размере до 40 процентов общей стоимости валового сбора зерна по ставке, не превышающей 10 процентов годовых, при финансировании в размере до 50 процентов – по ставке, не превышающей 12 процентов годовых (из них маржа банка составляет 2 процента).
При этом:
фермерские хозяйства, зерноводческие кластеры, а также элитные семеноводческие хозяйства в структуре Центра по развитию семеноводства исходя из особенностей проведения агротехнических мероприятий самостоятельно распоряжаются кредитными средствами и выбирают поставщиков материальных ресурсов;
зерноводческие кластеры авансируют расходы фермерских хозяйств, связанные с производством зерна, в виде денежных средств;
часть кредитных средств, непогашенная в установленный срок, выделенная для финансирования расходов на производство зерна, переоформляется в качестве коммерческого кредита;
б) коммерческие банки выделяют коммерческие кредиты в размере до 50 миллиардов сумов сроком до 12 месяцев исключительно зерноперерабатывающим предприятиям, а также зерноводческим кластерам, имеющим мощности по переработке зерна, независимо от формы их собственности, для закупки зерна, произведенного в республике.
При этом за счет Фонда государственной поддержки предпринимательской деятельности предоставляется компенсация на возмещение:
части процентной ставки по коммерческим кредитам, выделяемым в национальной валюте, превышающей основную ставку Центрального банка Республики Узбекистан, но не более 10 процентных пунктов;
части в размере до 30 процентов процентной ставки, установленной коммерческими банками по кредитам, выделяемым в иностранной валюте, но не более 3 процентных пунктов.
Часть кредитных средств, непогашенная в установленный срок, выделенная для финансирования закупок зерна, не компенсируется за счет Фонда государственной поддержки предпринимательской деятельности.
Кабинету Министров Республики Узбекистан предоставляется право при изменении основной ставки Центрального банка вносить корректировки в процентные ставки кредитов, выделяемых Фондом, маржу банка, а также размеры компенсаций, предоставляемых за счет Фонда государственной поддержки предпринимательской деятельности.
7. Министерству финансов совместно с Министерством сельского хозяйства Республики Узбекистан, Советом фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана, АК «Уздонмахсулот» и другими заинтересованными ведомствами в двухмесячный срок с привлечением субъектов предпринимательства, имеющих хранилища для хранения зерна, утвердить тарифы за услуги по приему и хранению произведенных зерновых колосовых начиная с урожая 2020 года.
8. Министерству сельского хозяйства совместно с Министерством экономики и промышленности, Государственным комитетом по статистике Республики Узбекистан, АК «Уздонмахсулот», Фондом, Советом Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятами областей сформировать распределение зерна, закупаемого для реализации мероприятий по обеспечению стабильности цен на зерно и хлебную продукцию на внутреннем рынке в разрезе регионов в месячный срок – на 2020 год, в срок до 1 апреля – на последующие годы, а также перечень предприятий, претендующих на его хранение в разрезе регионов.
9. Инспекции по контролю за агропромышленным комплексом при Кабинете Министров Республики Узбекистан обеспечить ежемесячный контроль на предприятиях, хранящих зерно, за правильным хранением зерна по его качеству и количеству.
10. Агентству по развитию малого бизнеса и предпринимательства при Министерстве экономики и промышленности совместно с Центральным банком Республики Узбекистан и коммерческими банками организовать учебные семинары для зерноводческих кластеров и зерноперерабатывающих предприятий о механизмах предоставления кредитов на закупку произведенного в республике зерна, установленных настоящим постановлением, с обеспечением широкого освещения в средствах массовой информации.
11. Кабинету Министров Республики Узбекистан в срок до 1 мая 2020 года:
утвердить порядок определения в разрезе регионов объема и расчета закупаемого зерна для реализации мероприятий по обеспечению стабильности цен на зерно и хлебную продукцию, а также порядок хранения зерна;
определить меры поэтапной реализации в установленном порядке частному сектору зерноводческих предприятий, входящих в систему АК «Уздонмахсулот», в 2020–2021 годах.
12. Утвердить:
Программу мер по организации поэтапной отмены государственного заказа на производство зерна и широкого внедрения рыночных принципов в данную сферу согласно приложению №1;
состав Республиканского совета по координации широкого внедрения рыночных принципов в производство, закупку и реализацию зерна согласно приложению №2.
13. Возложить на Республиканский совет (Aрипов А.) следующие задачи:
обеспечение своевременного исполнения Программы мер по организации поэтапной отмены государственного заказа на производство зерна и широкого внедрения рыночных принципов в данную сферу;
определение, начиная с урожая 2021 года, объема закупаемого зерна для реализации мероприятий по обеспечению стабильности цен на зерно и хлебную продукцию;
сорторазмещение зерновых посевных площадей исходя из природно-климатических условий регионов;
формирование перечня предприятий, осуществляющих хранение закупленного зерна, для реализации мероприятий по обеспечению стабильности цен на зерно и хлебную продукцию;
разработку предложений по совершенствованию механизмов обеспечения продовольственной безопасности;
решение всех вопросов, возникающих в процессе реализации мероприятий по обеспечению стабильности цен на зерно и хлебную продукцию.
14. Заместителю Премьер-министра Республики Узбекистан по вопросам развития аграрной и продовольственной сфер Барноеву У.:
обеспечить проведение на основе предложений Совета Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятов областей совместно с Агентством «Узстандарт» в срок до 1 мая календарного года инвентаризации емкостей для хранения зерна предприятий-претендентов и выдачу заключений об их соответствии действующим требованиям, проведение инвентаризации лабораторий и измерительных весов предприятий, получивших положительное заключение, выдачу соответствующих разрешений, утверждение перечня предприятий, получивших разрешение на хранение зерна, а также опубликование в средствах массовой информации сведений об их мощностях хранения зерна;
совместно с министром сельского хозяйства Ходжаевым Ж., министром водного хозяйства Хамраевым Ш., Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и районов оказать практическую помощь по улучшению в установленном порядке мелиоративного состояния земель и повышению плодородия почвы, внедрению современных энерго- и ресурсосберегающих технологий в производство зерна, обеспечению водой фермерских хозяйств, а также своевременному и качественному проведению комплекса агротехнических мероприятий.
15. Национальному информационному агентству Узбекистана и Национальной телерадиокомпании Узбекистана совместно с Министерством сельского хозяйства обеспечить широкое освещение в средствах массовой информации сути и содержания, а также целей и задач настоящего постановления.
16. Министерству сельского хозяйства совместно с Министерством финансов и заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
17. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан Низомиддинова З.Ш.