Qishloq xo‘jaligi xodimlari kuni keng nishonlandi
Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlardan poytaxtimizga tashrif buyurgan agrar sohaning eng ilg‘or vakillari Mustaqillik va ezgulik monumenti poyiga gulchambarlar qo‘ydi.
Tadbirlar ishtirokchilari Toshkent qishloq xo‘jaligi texnikasi zavodida tashkil etilgan ko‘rgazmaga tashrif buyurdi.
Bugungi kunda mamlakatimizda qishloq xo‘jaligini modernizatsiya qilish, ishlab chiqarishga yangi texnologiyalarni joriy etish, pirovardida qo‘l mehnatini yengillashtirishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Bunda Germaniya, Rossiya, Turkiya, Belarus va boshqa mamlakatlar bilan hamkorlikda ishlab chiqarilayotgan qishloq xo‘jaligi texnikalari samara bermoqda.
Agrar soha vakillari mamlakatimizda ishlab chiqarilayotgan eng zamonaviy qishloq xo‘jaligi texnikalari bilan tanishdi. Mazkur texnikalarni sotib olish usullari, foydalanish samaradorligi, tejamkorligi haqida ma’lumotga ega bo‘ldi.
Qishloq xo‘jaligi xodimlari «O‘zko‘rgazmasavdo» markazida tashkil etilgan asal bayrami va asal mahsulotlari ko‘rgazma-yarmarkasi bilan tanishdi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning 2017-yil 16-oktabrdagi «Respublikamizda asalarichilik tarmog‘ini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi qarori sohani yangi bosqichda rivojlantirishga xizmat qilmoqda. Mazkur qaror bilan O‘zbekiston asalarichilari uyushmasi tuzildi. «Apimondiya» xalqaro asalarichilik uyushmalari federatsiyasiga a’zo bo‘lish rejalashtirilgan, Farg‘ona davlat universitetida zootexnika fakulteti tashkil etiladi. Pirovardida sifatli asal va asal mahsulotlari yetishtirish hajmi ortib, eksport ko‘lami kengayadi.
Asal bayramiga tashrif buyurgan mehmonlar mutaxassislar bilan sohaning nozik sirlari, hosildorlikni oshirish va tarmoqni kengaytirish istiqbollari borasida fikr almashdi.
Bayram ishtirokchilari Toshkent viloyatidagi ilg‘or qishloq xo‘jaligi subyektlari bilan tanishdi.
O‘rta Chirchiq tumanidagi «O‘zbegim otlari» ot zavodida parvarishlanayotgan qadimiy ot zotlari – axaltaka tulporlari dunyoga mashhur sanaladi. Bugungi kunda mazkur ot zavodida 400 ga yaqin axaltaka, ingliz va arab zotli otlar bor.
Mamlakatimizda yilqichilik va ot sporti jadal rivojlanayotgan soha hisoblanadi. Bu borada Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning 2017 yil 15 iyundagi "O‘zbekiston Respublikasida yilqichilik va ot sportini rivojlantirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida"gi qarori muhim dasturilamal bo‘lmoqda.
– Bolaligimdan ot boqishga qiziqaman. Shu bois, fermerlik faoliyatimda ham yilqichilikka e’tibor qaratmoqdamiz, – deydi Sirdaryo viloyati Guliston tumanidagi "Orol ne’matlari" fermer xo‘jaligi rahbari Bahodir Ne’matov. – Bugungi kunda xo‘jaligimizda g‘alla va paxta yetishtirishdan tashqari, baliqchilik, asalarichilik bilan shug‘ullanmoqdamiz. Shuningdek, 150 ot, 450 qoramol, 300 qo‘y boqilayotir. Kelajakda zotdor otlarni ko‘paytirish niyatidamiz. "O‘zbegim otlari" ot zavodida bu borada kerakli ma’lumotlarni oldik, hamkasblarimiz bilan tajriba almashdik.
O‘zbekiston Respublikasi Qishloq va suv xo‘jaligi vazirligida bir guruh qishloq xo‘jaligi xodimlarini taqdirlashga bag‘ishlangan marosim bo‘lib o‘tdi.
Unda Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning farmoniga binoan taqdirlangan sohaning ilg‘or vakillariga O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri A.Aripov yuksak davlat mukofotlarini tantanali topshirdi.
– Mehnatlarim bunday nufuzli mukofotga munosib ko‘rilganidan xursandman, – deydi «Shuhrat» medali sohibi, Jizzax viloyati G‘allaorol tumani «Sangzor parranda» mas’uliyati cheklangan jamiyati rahbari Diyor Bozorov. – Joriy yilda 1 million 500 ming dollarlik tuxum eksport qildik. Korxonamizda yetishtirilgan 190 ming bosh 90 kunlik jo‘ja buyurtma asosida fermer xo‘jaliklariga yetkazib berildi. Bugungi rag‘bat bizni yangi marralar sari yanada ruhlantiradi. 2018 yil 20 milliard so‘mlik loyihani amalga oshirishni rejalashtirmoqdamiz. Shunda 5 million dollarlik tuxumni eksportga chiqarish imkoniga ega bo‘lamiz.
Qishloq xo‘jaligi xodimlari Toshkent shahridagi muzeylarda bo‘ldi, teatrlarda spektakllar tomosha qildi.

Широко празднуется день работников сельского хозяйства
Лучшие представители аграрной отрасли, прибывшие в столицу из Республики Каракалпакстан и областей, возложили цветы к монументу Независимости и гуманизма.
Участники праздничных мероприятий посетили выставку, организованную на Ташкентском заводе сельскохозяйственной техники.
В нашей стране уделяется особое внимание модернизации сельского хозяйства, внедрению новых технологий в производство. Эффективно используется при этом сельскохозяйственная техника, производимая в нашей стране на основе сотрудничества с Германией, Россией, Турцией, Беларусью и другими странами.
Представители аграрной отрасли ознакомились с современной сельхозтехникой отечественного производства, получили информацию о путях ее приобретения, технических характеристиках.
Работники сельского хозяйства посетили праздник меда и ознакомились с выставкой-ярмаркой продукции пчеловодства, организованными в центре «Узкургазмасавдо».
Постановление Президента нашей страны Шавката Мирзиёева «О мерах по дальнейшему развитию отрасли пчеловодства в республике» от 16 октября 2017 года направлено на дальнейшее развитие данной сферы. Постановлением образована Ассоциация пчеловодов Узбекистана. Намечены вступление в Международную федерацию ассоциаций пчеловодов «Апимондия», организация факультета зоотехники в Ферганском государственном университете. В результате увеличится объем заготовки и экспорта меда и продукции пчеловодства.
Гости, прибывшие на праздник меда, обменялись мнениями о тонкостях получения меда, перспективах повышения урожайности и развития отрасли.
Аграрии ознакомились с деятельностью субъектов сельского хозяйства Ташкентской области.
На конезаводе «Узбегим отлари» Уртачирчикского района разводят скакунов всемирно известной ахалтекинской породы. В общей сложности завод выращивает около 400 лошадей ахалтекинской, английской и арабской пород.
Коневодство и конный спорт динамично развиваются в нашей стране. Важным руководством к действию в этом направлении служит постановление Президента Шавката Мирзиёева «О дополнительных мерах по дальнейшему развитию коневодства и конного спорта в Республике Узбекистан» от 15 июня 2017 года.
– Я с детства интересуюсь лошадьми. Поэтому, став фермером, внимание уделяю также коневодству, – говорит руководитель фермерского хозяйства «Орол неъматлари» Гулистанского района Сырдарьинской области Баходир Неъматов. – Сегодня в нашем хозяйстве помимо выращивания зерна и хлопка занимаемся рыбоводством, пчеловодством. Держим 150 лошадей, 450 голов крупного рогатого скота, 300 овец. В будущем планируем разводить породистых коней. Сегодня на заводе "Узбегим отлари" мы получили необходимую информацию об этом и обменялись опытом с коллегами.
В Министерстве сельского и водного хозяйства Республики Узбекистан состоялась церемония награждения группы работников сельского хозяйства, удостоенных указом Президента нашей страны Шавката Мирзиёева высоких государственных наград. Награды торжественно вручил Премьер-министр Республики Узбекистан А. Арипов.
– Рад, что мой труд удостоен такой высокой награды, – говорит обладатель медали «Шухрат», руководитель ООО "Сангзор парранда" Галляаральского района Джизакской области Диёр Бозоров. – В нынешнем году мы экспортировали яйца на 1,5 миллиона долларов. Наше предприятие на заказной основе поставило фермерским хозяйствам 190 тысяч 90-дневных цыплят. В 2018 году планируем реализовать проект на 20 миллиардов сумов. Это позволит довести экспорт яиц до 5 миллионов долларов в год.