O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Navro‘z umumxalq bayramiga bag‘ishlangan tantanali marosimdagi tabrik nutqi
Assalomu alaykum, aziz vatandoshlar!
Mana shu go‘zal va hayajonli damlarda muazzam «Yangi O‘zbekiston» bog‘ida turib, siz, qadrdonlarimni, ko‘pmillatli butun xalqimizni ulug‘ ayyom – Navro‘z bayrami bilan samimiy tabriklayman.
Bugun bepoyon Vatanimizning voha va vodiylari, shahar va qishloqlari, bog‘ va maydonlarida el-yurtimiz katta shodu xurramlik bilan Navro‘z sayillarini o‘tkazmoqda.
Qalblarimiz quvonchga to‘lib turgan ushbu dilbar lahzalarda keksayu yosh jamiki yurtdoshlarimizni chin dildan qutlab, barchangizga o‘zimning yuksak hurmatim va eng ezgu tilaklarimni izhor etaman.
Sharqona yangi yilimiz muborak bo‘lsin!
Navro‘zi olamning qadami qutlug‘ kelsin!
Bugun jonajon yurtimizga go‘zallik va nafosat, yasharish va yangilanish, mehr va oqibat bayrami – Navro‘z kirib kelar ekan, dala va qirlarimiz, bog‘ va yaylovlarimiz ko‘klam yomg‘irlari – obirahmatdan bahramand bo‘lib, bo‘lg‘usi mo‘l hosil, qut va barakadan darak bermoqda.
Har bir inson o‘zining tabiat farzandi ekanini yanada chuqur anglayotgan mana shunday munavvar ayyomga el-yurtimiz bilan sog‘-omon yetganimiz uchun, avvalo, Yaratganimizga behad shukronalar aytamiz.
Biz bugun yurtimizda Yangi O‘zbekistonni – inson erkin, ozod va farovon yashaydigan jamiyat va davlatni barpo etish yo‘lida fidokorona mehnat qilmoqdamiz.
Yangi O‘zbekiston g‘oyasi – bu 36 millionli katta xalqimizning azmu qarori, uning hayot mazmunidir.
Bu olijanob maqsad Navro‘zi olam falsafasi va qadriyatlari bilan g‘oyat uyg‘un va hamohangdir.
Inson qadrini ulug‘lash, har bir fuqaroning haq-huquqlari, qonuniy manfaatlarini amalda ta’minlash, barcha shahar va tumanlar, olis va chekka hududlar aholisi uchun munosib sharoit yaratib berish, oddiy qilib aytganda, xalqimizni rozi qilish – mana, bizning bosh maqsadimiz.
Shu ezgu yo‘lda iqtisodiyotimiz va ijtimoiy sohalarni har tomonlama rivojlantirish, ilm-fan, ta’lim va tarbiya, sog‘liqni saqlash, madaniyat va san’at, sog‘lom turmush tarzi va sport, ona tabiatni asrash kabi yo‘nalishlarda boshlagan katta-katta dasturlarimizni jadal davom ettiramiz.
Hayotimizni yanada go‘zal va obod qilishda biz mo‘tabar otaxon va onaxonlarimizdan, ularning dono maslahatlari va duoi fotihalaridan kuch-quvvat olamiz.
Milliy taraqqiyotimizni yangi bosqichga ko‘tarish yo‘lida mardona mehnat qilayotgan hurmatli aka-ukalarimiz, aziz opa-singillarimizga – butun xalqimizga ishonamiz va tayanamiz.
Shu qutlug‘ ayyomda sizlarning har biringizga Vatan ravnaqi yo‘lida qilayotgan munosib xizmatingiz uchun qo‘limni ko‘ksimga qo‘yib, chin yurakdan tashakkur bildiraman.
Siz, azizlar oldimizda turgan muhim siyosiy tadbirda ham yuksak siyosiy tafakkur va madaniyatingizni namoyon etib, erishgan yutuqlarimiz va islohotlarimizni qat’iy davom ettirish uchun mustahkam huquqiy asos yaratishga o‘z hissangizni qo‘shasizlar, deb ishonaman.
Mana shu betakror lahzalarda ko‘klamning har bir kuni, har bir soatini g‘animat bilib, dalasiga yo‘l olayotgan mirishkor dehqon va fermerlarimizga eng ezgu tilaklarimizni bildiramiz.
Bugun katta orzu-umidlar bilan saflarimizga kirib kelayotgan navqiron o‘g‘il-qizlarimizni – Yangi O‘zbekiston bunyodkorlarini barchamiz samimiy olqishlab, ularga baxt va omad tilaymiz.
Men bir fikrni takror va takror aytishdan charchamayman – har tomonlama sog‘lom va barkamol, bilimli va serg‘ayrat yoshlarimiz eng yuksak marralarni egallashlari uchun biz barcha imkoniyat va sharoitlarni yaratib beramiz.
Aziz farzandlarimiz el-yurtimiz ishonchini oqlab, katta-katta g‘alabalarga erishayotgani barchamizni cheksiz quvontiradi.
Kuni kecha futbol bo‘yicha O‘zbekiston yoshlar terma jamoasi qizg‘in bellashuvlarda mustahkam iroda va mahorat namunasini ko‘rsatib, Osiyo chempioni degan yuksak sharafli nomga sazovor bo‘ldi.
Ayni paytda ular Indoneziyada bo‘lib o‘tadigan jahon chempionatida qatnashish huquqini ham qo‘lga kiritdilar.
Shu bilan birga, O‘zbekiston yoshlari xokkey bo‘yicha o‘n sakkiz yosh toifasida barcha raqiblarni ortda qoldirib, Osiyo chempionligini qo‘lga kiritdilar.
Mamlakatimiz sport tarixida ilk bor mana shunday katta zafar qozongan yosh xokkeychilarimizga har qancha tahsinlar aytsak, arziydi.
Ayniqsa, iqtidorli hujumchimiz Jasurbek Rustamxonov musobaqa davomida o`n to‘rtta gol urib, chempionatning haqiqiy qahramoniga aylandi.
Shuningdek, yurtimiz yosh shaxmatchilarining yuksak intellektual salohiyati dunyo bo‘ylab tillarda doston bo‘lmoqda, desak, aslo mubolag‘a bo‘lmaydi.
Yaqinda Toshkentda xotin-qizlar o‘rtasida o‘tkazilgan xalqaro turnirda iste’dodli shaxmatchi qizimiz Nilufar Yoqubboyeva 100 dan ortiq xorijiy ishtirokchilar qatnashgan musobaqada faxrli ikkinchi o‘rinni qo‘lga kiritganini alohida ta’kidlab aytmoqchiman.
Mana shunday umidbaxsh yutuqlari bilan azmu shijoatli farzandlarimiz yurtimiz yoshlari qanday ulkan ishlarga qodir ekanini yana bir bor yaqqol namoyon etdilar.
Shu kabi g‘oyat muhim yutuqlarga yoshlarimiz ilm-fan, madaniyat va san’at, adabiyot sohalarida ham erishib kelmoqdalar.
Shu munosabat bilan yosh chempion va sovrindorlarimizni, ularning ustoz va murabbiylari, ota-onalarini, barcha sport muxlislarini, butun xalqimizni chin qalbimdan tabriklayman.
Bu, hech shubhasiz, azamat yoshlarimizning el-yurtimizga haqiqiy Navro‘z sovg‘asi bo‘ldi.
Yangi O‘zbekistonga albatta mana shunday g‘alabalar yarashadi.
Yangi O‘zbekistonga millionlab tengdoshlariga o‘rnak va namuna bo‘ladigan mana shunday vatanparvar, qahramon yoshlar kerak.
O‘z davrida jahonni lol qoldirgan buyuk ajdodlarimizning munosib davomchilari bo‘lgan bunday yoshlarimiz bilan xalqimiz, Vatanimiz haqli ravishda faxrlanadi.
Katta rahmat sizlarga, aziz farzandlarim!
Hayot yo‘llaringizda barchangizga doimo yangi omad va zafarlar yor bo‘lsin!
Mir Alisher Navoiy bobomizning olam ahliga, biz – avlodlarga qarata «Har kuning Navro‘z bo‘lsin!» deb aytgan tilaklarini hammamiz yaxshi bilamiz.
Shu ma’noda, keksalarga hurmat, kichiklarga izzat ko‘rsatish, yordam va ko‘makka muhtoj kishilarni qo‘llab-quvvatlash, bemorlarning dardiga darmon bo‘lish kabi xalqimizga xos savobli amallarni nafaqat Navro‘z ayyomida, balki har kuni, vijdon amri bilan ado etishimiz lozim.
Bugun biz barpo etayotgan ijtimoiy va xalqparvar davlatda mehr-shafqat, saxovat va himmat, o‘zaro hurmat va hamjihatlik hayotimiz qoidasiga aylanishi zarur.
Men barchangizni, avvalambor, rahbar va mutasaddilarni shu borada yanada faol va samarali harakat qilishga da’vat etaman.
Toki azaldan «odamiylik diyori» deb shuhrat qozongan Vatanimizda har bir inson xalqimiz va davlatimizning mehri va e’tiborini to‘la his qilib yashasin.
Bu yilgi xosiyatli Navro‘z fasli yurtimizga ko‘plab quvonchli voqealar, qo‘shaloq bayramlarni boshlab kelmoqda.
Shu kunlarda barchamiz yana bir qutlug‘ va fazilatli oy – muqaddas Ramazoni sharif arafasida turibmiz.
Bugungi imkoniyatdan foydalanib, yurtimiz musulmonlarini, butun islom ummatini ana shu tabarruk ayyom bilan chin qalbimdan muborakbod etaman.
Ushbu ilohiy oyda qiladigan xayrli amallarimiz qabul bo‘lib, ezgu va pok niyatlarimiz ijobat topishini tilayman.
Ayni vaqtda mamlakatimizda ertaga nishonlanadigan Mahalla tizimi xodimlari kuni bilan ham barchangizni qutlayman.
Mustaqillik yillarida Navro‘zi olam diyorimizdagi barcha millat va elat vakillarini yagona va ahil oila etib birlashtiradigan do‘stlik va nafosat bayramiga aylanganini biz yuksak qadrlaymiz.
Bunday noyob va bebaho boyligimizni hamisha ko‘z qorachig‘iday asrab-avaylaymiz.
Tinchlik va bag‘rikenglik elchisi bo‘lgan bu ayyom – 21 mart Birlashgan Millatlar Tashkiloti qarori bilan Xalqaro Navro‘z kuni sifatida keng nishonlab kelinayotgani albatta barchamizni xursand qiladi.
Fursatdan foydalanib, bizga hurmat ko‘rsatib, bugungi sayil-shodiyonamizda ishtirok etayotgan xorijiy davlatlarning muhtaram elchilarini, xalqaro tashkilotlar vakillarini chin dildan qutlab, ularning mamlakatlari va xalqlariga samimiy salom va ezgu tilaklarimizni yo‘llaymiz.
Barchangizni, butun xalqimizni Navro‘z umumxalq bayrami bilan yana bir bor tabriklayman.
Fasli navbahor har bir oila, har bir mahallaga, elu yurtimizga tinchlik va farovonlik, baxtu saodat olib kelsin!
Barcha ezgu ishlarimizda Yaratganning o‘zi madadkor bo‘lsin!
- Tarixda ilk bor UNWTO Bosh Assambleyasi sessiyasi O‘zbekistonda o‘tkaziladi
- O‘zbekiston Respublikasi davlat mustaqilligining o‘ttiz ikki yillik bayramiga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish to‘g‘risida
- O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning “Markaziy Osiyo – Xitoy” sammitidagi nutqi

Приветственное слово Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на торжествах, посвященных всенародному празднику Навруз
В этот замечательный день, находясь вместе с вами в великолепном парке «Янги Узбекистон», искренне, от всей души поздравляю вас, весь наш многонациональный народ с прекрасным праздником Навруз.
Сегодня повсюду в нашей стране, в долинах и оазисах, городах и селах, в парках и на площадях, с большим воодушевлением проводятся народные гулянья – сайили, посвященные Наврузу.
В эти чарующие мгновения, когда радость переполняет наши сердца, выражаю вам, поздравляя всех соотечественников от мала до велика, глубокое уважение и самые добрые пожелания.
С новым годом вас по восточному календарю!
Пусть Навруз принесет всем нам счастье и благополучие!
Сегодня на нашу благодатную землю приходит Навруз – чудесный праздник пробуждения природы, обновления, доброты и милосердия.
Весенние дожди щедро напоили поля и сады, обещая богатый урожай и достаток.
Мы благодарим Всевышнего за то, что вновь вместе с нашим народом радостно встречаем этот лучезарный праздник, когда каждый человек еще сильнее ощущает себя неотъемлемой частью природы.
Сегодня все мы самоотверженно трудимся во имя построения Нового Узбекистана – общества и государства, в котором человек живет свободно и благополучно.
Построение Нового Узбекистана – это твердое решение всего нашего 36-миллионного народа, ставшее смыслом его жизни. И эта благородная цель полностью созвучна философии и ценностям Навруза.
Ведь наша главная цель – обеспечение прав и законных интересов, чести и достоинства каждого гражданина, создание достойных условий для всех жителей страны, в том числе отдаленных и труднодоступных районов, чтобы наш народ был доволен своей жизнью.
На этом важном пути мы ускоренно продолжим реализацию начатых нами масштабных программ по всестороннему развитию экономики и социальной сферы, науки, образования и воспитания, здравоохранения, культуры и искусства, спорта, внедрению здорового образа жизни, охране природы.
Сделать жизнь народа Узбекистана достойной во всех отношениях нам помогают наполняющие силой и энергией опыт, мудрость и благословения наших уважаемых ветеранов, почтенных отцов и матерей.
Самоотверженный труд нашего народа, его поддержка курса реформ являются для нас опорой в выведении национального развития на новый, еще более высокий уровень.
В этот знаменательный день от всего сердца благодарю каждого из вас за ваши достойные заслуги в развитии страны.
Уверен, что вы, проявляя высокую политическую культуру, примете самое активное участие в предстоящем важном политическом событии и внесете свой вклад в создание прочной правовой основы для укрепления достигнутых нами результатов и решительного продолжения реформ.
Выражаем самые добрые пожелания нашим умелым дехканам и фермерам, которые выходят сегодня на поля, ценя каждый погожий весенний день и час.
Все мы искренне приветствуем созидателей Нового Узбекистана – юношей и девушек, которые с большими надеждами и устремлениями пополняют наши ряды, желаем им счастья и успехов.
Еще раз хочу подчеркнуть – мы создадим все условия и возможности для того, чтобы гармонично развитая, образованная, активная и энергичная молодежь страны достигала самых высоких рубежей.
Всех нас очень радует, что наше молодое поколение, оправдывая доверие народа, добивается больших успехов.
На днях молодежная сборная Узбекистана по футболу была удостоена почетного звания чемпиона Азии, продемонстрировав твердую волю и мастерство в бескомпромиссной борьбе на соревнованиях. Она также завоевала путевку на чемпионат мира, который состоится в Индонезии.
Наряду с этим победу на чемпионате Азии, обойдя  всех своих соперников, одержала и юношеская сборная Узбекистана по хоккею до 18 лет. Безусловно, наши хоккеисты, впервые в истории страны добившиеся такого высокого результата, заслуживают особого признания. Поистине настоящим героем чемпионата стал наш одаренный нападающий Жасурбек Рустамханов, забивший четырнадцать шайб в ворота соперников.
И молодые шахматисты страны своим большим интеллектуальным потенциалом прославляют Узбекистан на весь мир.
Особо хочу отметить, что на недавно прошедшем в Ташкенте международном турнире по шахматам среди женщин наша талантливая спортсменка Нилуфар Ёкуббоева заняла почетное второе место, опередив более 100 зарубежных участников.
Своими вселяющими большие надежды успехами наши целеустремленные юноши и девушки еще раз наглядно показали, на какие огромные свершения способна молодежь Узбекистана.
Таких же важных результатов они достигают и в сферах науки, культуры, искусства и литературы.
Искренне поздравляю наших молодых чемпионов и призеров международных соревнований, их тренеров и наставников, родителей, всех любителей спорта, весь наш народ.
Безусловно, эти яркие достижения молодежи стали замечательными подарками для всех нас к празднику Навруз.
Такие победы, конечно, еще больше повышают авторитет Нового Узбекистана.
Новому Узбекистану очень нужна такая молодежь, готовая на высокие свершения во имя Родины, которая может быть примером для миллионов сверстников.
Страна и народ по праву гордятся своим молодым поколением – достойными продолжателями благих дел наших великих предков, известных во всем мире.
Спасибо вам, мои дорогие дети! Пусть всегда на жизненном пути вам сопутствуют успех и удача.
Всем хорошо известны обращенные к человечеству, к нам – потомкам слова нашего великого поэта и мыслителя Алишера Навои: «Пусть каждый ваш день будет как Навруз!».
Следуя этому мудрому завету, на основе таких благородных традиций нашего народа, как проявление уважения к старшим, забота о младших, оказание помощи и поддержки нуждающимся, мы должны совершать благие дела не только в Навруз, но и всегда, каждый день.
Сегодня мы в Узбекистане создаем социальное и по-настоящему народное государство, где нормой жизни станут доброта и милосердие, великодушие, взаимное уважение и согласие. Для этого я призываю всех вас, прежде всего руководителей и должностных лиц, действовать еще более эффективно.
Мы должны добиться того, чтобы каждый человек в нашей стране, испокон веков славящейся своими духовными ценностями и гуманизмом, в полной мере ощутил внимание и заботу народа и государства.
В нынешнем году Навруз приходится на особенное время, за ним следует ряд знаменательных дат и событий.
В эти дни мы находимся в преддверии священного месяца Рамазан. Пользуясь возможностью, искренне, от всего сердца поздравляю мусульман страны, всю исламскую умму мира.
Пусть Всевышний благословит нас за все добрые дела, совершенные в этот священный месяц, и наши чистые помыслы найдут воплощение.
Также поздравляю всех вас с Днем работников системы махалли, который будет отмечаться в стране завтра.
В годы независимости Навруз превратился для нас в прекрасный праздник дружбы и доброты, еще больше сплотивший всех живущих в стране единой семьей, в мире и согласии представителей разных наций и народностей, и мы высоко ценим это. Мы будет как зеницу ока беречь это наше уникальное, бесценное богатство.
Отрадно, что этот праздник, являющийся символом мира и толерантности, в соответствии с резолюцией Организации Объединенных Наций широко отмечается 21 марта как Международный день Навруза.
Пользуясь случаем, искренне приветствуем участвующих в нашем сегодняшнем торжестве уважаемых послов зарубежных государств, представителей международных организаций, выражаем добрые пожелания их странам и народам.