Qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetishtirish xarajatlarini moliyalashtirish va ularni xarid qilish tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida
Bog‘dorchilik tarmog‘i va issiqxona xo‘jaliklarida yuqori qo‘shilgan qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarish, shuningdek, qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetishtiruvchilarni moddiy resurslar (xizmatlar) bilan uzluksiz ta’minlash hamda yetishtirilgan mahsulotlarni kafolatli xarid qilish tizimini yaratish maqsadida:
1. Qishloq xo‘jaligi vazirligi, Moliya vazirligi hamda Bog‘dorchilik va issiqxona xo‘jaligini rivojlantirish agentligining (keyingi o‘rinlarda – Bog‘dorchilik agentligi) meva-sabzavotchilik sohasini davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash uchun ajratilishi ko‘zda tutilgan mablag‘lar hisobidan Bog‘dorchilik va issiqxona xo‘jaligini rivojlantirish jamg‘armasiga 12 oy muddatga, shu jumladan, 11 oylik imtiyozli davr bilan 300 milliard so‘m byudjet ssudasini yillik 10 foiz stavkada ajratish to‘g‘risidagi taklifi ma’qullansin.
Moliya vazirligiga qaytarilgan mablag‘lar hisobidan yil davomida Bog‘dorchilik agentligining buyurtmasi asosida qo‘shimcha byudjet ssudasi ajratib borilishini ta’minlash vazifasi yuklatilsin. Bunda, ajratilgan byudjet ssudasi bo‘yicha qarzdorlikning jami summasi 300 milliard so‘mdan oshib ketmasligi belgilab qo‘yilsin.
2. Belgilansinki, Bog‘dorchilik agentligi byudjet ssudasi hisobidan:
qishloq xo‘jaligi korxonalariga – meva, uzum, sabzavot, kartoshka, poliz ekinlari, gul, ko‘katlar va dorivor o‘simliklar, makkajo‘xori doni, dukkakli va moyli ekinlarni (keyingi o‘rinlarda – qishloq xo‘jaligi ekinlari) yetishtirish uchun zarur bo‘lgan moddiy-texnik resurslar, shu jumladan, urug‘lik va ko‘chat yetkazib berish, shuningdek, qishloq xo‘jaligi xizmatlarini ko‘rsatish uchun;
qayta ishlovchi, saqlovchi va eksport qiluvchilarga, shu jumladan, «Agroservis operator» davlat unitar korxonasiga – yetishtirilgan qishloq xo‘jaligi ekinlarini xarid qilish bo‘yicha talab etiladigan aylanma mablag‘larini to‘ldirish uchun yillik 14 foiz stavkada qarz mablag‘lari ajratiladi.
3. Qishloq xo‘jaligi korxonalariga qishloq xo‘jaligi ekinlarini yetishtirish uchun zarur bo‘lgan moddiy-texnik resurslar, shu jumladan, urug‘lik va ko‘chatlarni yetkazib berish hamda qishloq xo‘jaligi xizmatlarini ko‘rsatish vazifasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi «Agroservis operator» davlat unitar korxonasiga yuklatilsin.
4. Shunday tartib joriy etilsinki, unga muvofiq:
«Agroservis operator» davlat unitar korxonasi tomonidan qishloq xo‘jaligi ekinlari yetishtirish uchun zarur bo‘lgan moddiy-texnik resurslar, shu jumladan, urug‘lik va ko‘chat yetkazib berish, shuningdek, qishloq xo‘jaligi xizmatlarini ko‘rsatish qarz shartnomasi asosida qishloq xo‘jaligi korxonalariga qishloq xo‘jaligi ekinlarining vegetatsiya davridan ortiq bo‘lmagan muddatga yillik 14 foiz stavkada amalga oshiriladi;
mazkur qaror doirasida moddiy-texnik resurslar, shu jumladan, urug‘lik va ko‘chatlar hamda qishloq xo‘jaligi xizmatlari «Agroservis operator» davlat unitar korxonasi tomonidan birja savdolaridan xarid qilish va (yoki) yetkazib beruvchilarning eng yaxshi takliflarini tanlash usuli orqali yetkazib beriladi va ko‘rsatiladi;
qishloq xo‘jaligi mahsuloti yetishtiruvchi, qayta ishlovchi, saqlovchi va eksport qiluvchilarga (bundan «Agroservis operator» davlat unitar korxonasi mustasno) qarz mablag‘lari ularni qaytmaslik xatarini sug‘urta qilish bo‘yicha sug‘urta polisi taqdim etilgandan so‘ng ajratiladi.
5. Qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetishtirish xarajatlarini moliyalashtirish va ularni xarid qilish ishlarini muvofiqlashtirish bo‘yicha komissiya 1-ilovaga muvofiq tarkibda tuzilsin.
Quyidagilar komissiyaning (J.A.Xodjayev) vazifalari etib belgilansin:
qishloq xo‘jaligi ekinlarini yetishtirish uchun zarur bo‘lgan moddiy-texnik resurslar, shu jumladan, urug‘lik va ko‘chat yetkazib berish hamda qishloq xo‘jaligi xizmatlarini ko‘rsatish uchun qarz mablag‘lari ajratiladigan yo‘nalishlar va loyihalarni belgilash;
«Agroservis operator» davlat unitar korxonasi tomonidan xarid qilinadigan tovarlar (ishlar, xizmatlar)ning yetkazib beruvchilarini tanlash;
«Agroservis operator» davlat unitar korxonasi va qishloq xo‘jaligi korxonalari tomonidan qarz mablag‘laridan samarali va manzilli foydalanilishi ustidan tizimli monitoring ishlarini tashkil etish;
qishloq xo‘jaligi ekinlarini yetishtirish uchun zarur bo‘lgan moddiy-texnik resurslar, shu jumladan, urug‘lik va ko‘chat yetkazib berish, shuningdek, qishloq xo‘jaligi xizmatlarini ko‘rsatishga davlat-xususiy sheriklik shartnomalari asosida tadbirkorlik sub’ektlarini jalb qilish;
qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetishtirish xarajatlarini moliyalashtirish va ularni xarid qilish jarayonida yuzaga keladigan muammolarni bartaraf etish bo‘yicha Hukumatga takliflar kiritib borish.
6. Qishloq xo‘jaligi vazirligi (J.A.Xodjayev), O‘zbekiston fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari kengashi (A.A.Xaitov) hamda Bog‘dorchilik agentligi (X.M.Karimov):
a) Adliya vazirligi bilan birgalikda bir hafta muddatda mazkur qaror doirasida nazarda tutilgan qarz mablag‘larini ajratish bo‘yicha namunaviy shartnoma shakllarini ishlab chiqsin;
b) Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyat, tuman (shahar) hokimlari bilan birgalikda ikki hafta muddatda:
hosildor urug‘ va ko‘chat navlarini, o‘g‘it va o‘simliklar himoyasi vositalarini joylarga yetkazib, dala yarmarkalarini o‘tkazish hamda ekinlarni yer maydonlarida «bir kontur – bir mahsulot» tamoyili asosida joylashtirishni tashkil qilish;
qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini kafolatli xarid qilish bo‘yicha shartnomalar tuzish ishlarini tashkil qilish choralarini ko‘rsin.
7. Qishloq xo‘jaligi vazirligi (J.A.Xodjayev) Moliya vazirligi (T.A.Ishmetov) bilan birgalikda 2022-yil 1-dekabrga qadar 2022-yil tajribasi natijalaridan kelib chiqib, mazkur amaliyotni yanada takomillashtirish yuzasidan Vazirlar Mahkamasiga taklif kiritsin.
8. Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi va viloyatlar hokimliklari O‘zbekiston fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari kengashi (A.A.Xaitov), Qishloq xo‘jaligi vazirligi (J.A.Xodjayev) bilan birgalikda har bir hududda mazkur qarorning mazmun-mohiyatini tushuntirish bo‘yicha taqdimotlar va seminarlar o‘tkazsin.
9. Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi (A.A.Xodjayev), O‘zbekiston Milliy axborot agentligi (A.K.Ko‘chimov), O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi (A.J.Xadjayev) Qishloq xo‘jaligi vazirligi (J.A.Xodjayev), O‘zbekiston fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari kengashi (A.A.Xaitov) bilan birgalikda ommaviy axborot vositalarida mazkur qarorning mazmun-mohiyatini yoritish bo‘yicha turkum teleko‘rsatuvlar namoyish etilishini doimiy tashkil etsin.
10. Hisob palatasi (B.T.Turabov) Moliya vazirligi huzuridagi Davlat moliyaviy nazorati inspeksiyasi bilan birgalikda mazkur qarorda nazarda tutilgan mablag‘larning o‘z vaqtida ajratilishi va maqsadli sarflanishi ustidan doimiy nazorat o‘rnatsin.
11. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 15-dekabrdagi «Meva-sabzavotchilik sohasini davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash, tarmoqda klaster va kooperatsiya tizimini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi PQ–52-son qaroriga 2-ilovaga muvofiq o‘zgartirishlar va qo‘shimcha kiritilsin.
12. Mazkur qaror ijrosini samarali tashkil qilishga mas’ul va shaxsiy javobgar etib qishloq xo‘jaligi vaziri J.A.Xodjayev, Bog‘dorchilik va issiqxona xo‘jaligini rivojlantirish agentligi direktori X.M.Karimov hamda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi va viloyatlar hokimlari belgilansin.
Qaror ijrosi uchun mas’ul idoralar faoliyatini muvofiqlashtirish va nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosarlari Sh.M.G‘aniyev va J.A.Qo‘chqorov zimmasiga yuklansin.

О мерах по совершенствованию системы финансирования расходов на производство сельскохозяйственной продукции и ее закупок
В целях производства продукции с высокой добавленной стоимостью в садоводческой отрасли и тепличных хозяйствах, бесперебойного обеспечения материальными ресурсами (услугами) производителей сельскохозяйственной продукции, а также создания системы гарантированной закупки выращенной продукции:
1. Одобрить предложение Министерства сельского хозяйства, Министерства финансов и Агентства по развитию садоводства и тепличного хозяйства (далее – Агентство садоводства) о выделении Фонду развития садоводства и тепличного хозяйства бюджетной ссуды в размере 300 миллиардов сумов на срок 12 месяцев, включая одиннадцатимесячный льготный период, по ставке 10 процентов годовых, за счет средств, предусмотренных на государственную поддержку сферы плодоовощеводства.
Возложить на Министерство финансов задачу обеспечения выделения по заявкам Агентства садоводства дополнительных бюджетных ссуд за счет возвращенных средств в течение года. При этом установить, что общая сумма задолженности по выделенным бюджетным ссудам не должна превышать 300 миллиардов сумов.
2. Определить, что заемные средства за счет бюджетной ссуды по ставке 14 процентов годовых выделяются:
сельскохозяйственным предприятиям – для оказания сельскохозяйственных услуг и поставки материально-технических ресурсов, включая семена и саженцы, необходимых для выращивания фруктов, винограда, овощей, картофеля, бахчевых культур, цветов, зелени и лекарственных растений, кукурузных зерен, бобовых и масличных культур (далее – сельскохозяйственные культуры);
переработчикам, хранителям и экспортерам, включая Государственное унитарное предприятие «Агросервис оператор», – на пополнение оборотных средств, требуемых для закупки выращенных сельскохозяйственных культур.
3. Возложить на Государственное унитарное предприятие «Агросервис оператор» при Министерстве сельского хозяйства задачу оказания сельскохозяйственных услуг и поставки материально-технических ресурсов, включая семена и саженцы, необходимых сельскохозяйственным предприятиям для выращивания сельскохозяйственных культур.
4. Внедрить порядок, в соответствии с которым:
Государственное унитарное предприятие «Агросервис оператор» оказывает сельскохозяйственные услуги и поставляет сельскохозяйственным предприятиям материально-технические ресурсы, включая семена и саженцы, необходимые для выращивания сельскохозяйственных культур, на основе договора займа на срок, не превышающий вегетационного периода сельскохозяйственных культур, по ставке 14 процентов годовых;
в рамках настоящего постановления поставка материально-технических ресурсов, включая семена и саженцы, а также оказание сельскохозяйственных услуг осуществляются Государственным унитарным предприятием «Агросервис оператор» путем приобретения на биржевых торгах и (или) посредством метода отбора наилучших предложений;
заемные средства выделяются производителям, переработчикам, хранителям и экспортерам сельскохозяйственной продукции (за исключением Государственного унитарного предприятия «Агросервис оператор») после представления страхового полиса по страхованию риска их невозврата.
5. Образовать Комиссию по финансированию расходов на производство сельскохозяйственной продукции и координации работ по ее закупкам в составе согласно приложению № 1.
Определить задачами Комиссии (Ходжаев Ж.А.):
определение направлений и проектов, на которые выделяются заемные средства, для оказания сельскохозяйственных услуг и поставки материально-технических ресурсов, включая семена и саженцы, необходимых для выращивания сельскохозяйственных культур;
выбор поставщиков товаров (работ, услуг), приобретаемых Государственным унитарным предприятием «Агросервис оператор»;
организацию системного мониторинга эффективного и целевого использования заемных средств Государственным унитарным предприятием «Агросервис оператор» и сельскохозяйственными предприятиями;
привлечение субъектов предпринимательства к оказанию сельскохозяйственных услуг и поставке материально-технических ресурсов, включая семена и саженцы, необходимых для выращивания сельскохозяйственных культур, на основании договоров государственно-частного партнерства;
внесение в Правительство предложений о финансировании расходов на производство сельскохозяйственной продукции и решении проблем, возникающих в процессе закупки данной продукции.
6. Министерству сельского хозяйства (Ходжаев Ж.А.), Совету фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана (Хаитов А.А.), а также Агентству садоводства (Каримов Х.М.) принять меры по:
а) совместно с Министерством юстиции в недельный срок – разработке типовых форм договоров по выделению заемных средств в рамках настоящего постановления;
б) совместно с Председателем Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимами областей, районов (городов) в двухнедельный срок:
поставке на места урожайных сортов семян и саженцев, удобрений и средств защиты растений, проведению полевых ярмарок и организации размещения культур на земельных площадях по принципу «один контур – одна продукция»;
организации работ по заключению договоров гарантированной закупки сельскохозяйственной продукции.
7. Министерству сельского хозяйства (Ходжаев Ж.А.) совместно с Министерством финансов (Ишметов Т.А.) в срок до 1 декабря 2022 года исходя из результатов опыта 2022 года внести в Кабинет Министров предложение о дальнейшем совершенствовании данной практики.
8. Совету Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятам областей совместно с Советом фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана (Хаитов А.А.) и Министерством сельского хозяйства (Ходжаев Ж.А.) провести презентации и семинары по разъяснению сути и содержания настоящего постановления в каждом регионе.
9. Агентству информации и массовых коммуникаций (Ходжаев А.А.), Национальному информационному агентству Узбекистана (Кучимов А.К.) и Национальной телерадиокомпании Узбекистана (Хаджаев А.Ж.) совместно с Министерством сельского хозяйства (Ходжаев Ж.А.) и Советом фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана (Хаитов А.А.) организовать демонстрацию на постоянной основе цикла телепередач по разъяснению в средствах массовой информации сути и содержания настоящего постановления.
10. Счетной палате (Турабов Б.Т.) совместно с Инспекцией государственного финансового контроля при Министерстве финансов установить постоянный контроль за своевременным выделением и целевым использованием средств, предусмотренных настоящим постановлением.
11. Внести изменения и дополнение в постановление Президента Республики Узбекистан от 15 декабря 2021 года № ПП–52 «О мерах по государственной поддержке сферы плодоовощеводства, дальнейшему развитию системы кластера и кооперации в отрасли» согласно приложению № 2.
12. Возложить на министра сельского хозяйства Ходжаева Ж.А., директора Агентства по развитию садоводства и тепличного хозяйства Каримова Х.М., Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан и хокимов областей персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
Осуществление координации и контроля за деятельностью ведомств, ответственных за исполнение настоящего постановления, возложить на заместителей Премьер-министра Республики Узбекистан Ганиева Ш.М. и Кучкарова Д.А.