O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining q a r o r i
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019 yil 23 oktyabrdagi «O‘zbekiston Respublikasi qishloq xo‘jaligini rivojlantirishning 2020-2030 yillarga mo‘ljallangan strategiyasini tasdiqlash to‘g‘risida»gi PF-5853-son farmoni ijrosini ta’minlash maqsadida:
1. O‘zbekiston Respublikasi qishloq xo‘jaligini rivojlantirishning 2020-2030 yillarga mo‘ljallangan strategiyasi doirasida 2021 yilda:
1) oziq-ovqat xavfsizligi bo‘yicha davlat siyosatini ishlab chiqish va joriy etish yo‘nalishida:
a) shakllangan dehqonchilik ko‘nikmalari, tuproq-iqlim sharoiti, suv ta’minotidan kelib chiqib, respublikaning barcha tumanlari hududlari muayyan turdagi mahsulotlar yetishtirishga bosqichma-bosqich ixtisoslashtiriladi. Bunda:
qishloq xo‘jaligi ekinlarini joylashtirishda asosiy e’tibor uning hosildorligi, eksportbopligi, yaxlit maydonlarda yetishtirilishiga qaratiladi;
kooperatsiya va klaster tizimi asosida mahsulot yetishtirish, uni qayta ishlash, saqlash va ichki hamda tashqi bozorlarga sotish tizimi yo‘lga qo‘yiladi;
b) Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi va viloyatlar hokimliklari Qishloq xo‘jaligi vazirligi bilan birgalikda meva-sabzavot mahsulotlari eksportini oshirish uchun kamida bitta tuman hududini organik qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetishtirishga ixtisoslashtirsin;
v) Vazirlar Mahkamasi bir hafta muddatda mavjud ekin maydonlaridan samarali foydalanish, 2021 yil hosili uchun qishloq xo‘jaligi ekinlarini oqilona joylashtirish bo‘yicha hukumat qarorini qabul qilsin. Bunda, joriy yilda paxta maydonlarini 33,6 ming gektarga va g‘alla maydonlarini 40 ming gektarga qisqartirish hamda 320 ming gektar yerlarni foydalanishga kiritish hisobiga oziq-ovqat va ozuqa ekinlari maydonlari 193,6 ming gektarga kengaytiriladi;
g) Bog‘dorchilik va issiqxona xo‘jaligini rivojlantirish agentligi 2021 yil 1 apreldan boshlab Qoraqalpog‘iston Respublikasi hamda viloyatlarda hudud ixtisosligidan kelib chiqib, tuman hokimliklari zaxirasidagi yaxlit holda 300 gektargacha yer maydonlarida plantatsiya usulida intensiv bog‘ va tokzorlar barpo etish va yetti yil muddatda to‘lash sharti bilan aholiga sotish tizimini yo‘lga qo‘ysin.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi va viloyatlar hokimliklari yangi bog‘ va tokzorlar barpo etishga qishloq xo‘jaligida foydalanilmayotgan ochiq yer maydonlari, zaxirada turgan hosildorligi past bo‘lgan paxta va g‘alladan qisqargan maydonlar, yaroqsiz va iqtisodiy jihatdan samarasiz deb topilgan bog‘lar joylashgan yer maydonlari ajratilishini ta’minlasin;
d) kooperatsiya shartlarida qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetishtirish uchun yoshlarga foydalanishga kiritiladigan yer maydonlari ijaraga beriladi, shuningdek, fermer xo‘jaliklari hamda boshqa qishloq xo‘jaligi korxonalarining ekin maydonlari ikkilamchi ijaraga beriladi;
Bunda, Qishloq xo‘jaligi vazirligi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi, O‘zbekiston fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari kengashi, Yoshlar ishlari agentligi bilan birgalikda:
yoshlar uchun ekin maydonlari, avvalo, aholi yashaydigan qishloq hududlariga yaqin yerlardan tanlanishiga, konturlar yaxlitligi saqlanishiga hamda yoshlarni qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetishtirishga o‘rgatish uchun tajribali agronomlar jalb qilinishiga;
yerlarni ekishga tayyorlash va ekinlarga ishlov berish uchun zarur bo‘lgan qishloq xo‘jaligi texnika va mexanizmlari, suv hamda ish qurollari bilan ta’minlashga;
yetishtirilgan qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini ichki va tashqi bozorlarda sotishga ko‘maklashsin;
2) qulay agrobiznes muhitini va qo‘shilgan qiymat zanjirini yaratish yo‘nalishida shunday tartib o‘rnatilsinki, unga ko‘ra bir tumanda uchtagacha paxta-to‘qimachilik klasterlariga fermer xo‘jaliklari bilan shartnoma asosida faoliyat yuritishiga va fermer xo‘jaliklariga ushbu klasterlar bilan paxta xomashyosini yetkazib berish bo‘yicha ixtiyoriy ravishda fyuchers shartnomalarini tuzish huquqi beriladi.
Qishloq xo‘jaligi vazirligi Adliya vazirligi, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi, Moliya vazirligi, «O‘zto‘qimachiliksanoati» uyushmasi, Paxta-to‘qimachilik klasterlari uyushmasi, O‘zbekiston fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari kengashi bilan birgalikda bir oy muddatda agroklasterlarni tashkil etish, ularga yer maydonlari ajratish, ular faoliyatining asosiy kafolatlarini va qo‘llab-quvvatlashni nazarda tutuvchi tartib va taomillarni ishlab chiqib, Vazirlar Mahkamasiga kiritsin;
3) yer va suv resurslaridan oqilona foydalanish yo‘nalishida:
a) yerning bozor qiymatini baholash hamda keyinchalik undan garov ta’minoti sifatida foydalanish amaliyoti tizimli yo‘lga qo‘yiladi. Bunda, Qishloq xo‘jaligi vazirligi, Bog‘dorchilik va issiqxona xo‘jaligini rivojlantirish agentligi birinchi navbatda, bog‘, tok va issiqxona joylashadigan maydonlarning bozor qiymatini aniqlash va garov ta’minoti sifatida foydalanish tartibini ishlab chiqib, Vazirlar Mahkamasiga kiritadi;
b) Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlarda 2021 yilda qayta foydalanishga kiritiladigan va o‘zlashtiriladigan yer maydonlarining prognoz ko‘rsatkichlari 1-ilovaga muvofiq tasdiqlansin;
v) Suv xo‘jaligi vazirligi Qishloq xo‘jaligi vazirligi bilan birgalikda mavjud suv infratuzilmasini yaxshilashni nazarda tutuvchi 2021-2023 yillarga mo‘ljallangan chora-tadbirlarni belgilasin. Bunda:
1 758 km kanal, 443 km lotok, 329 ta gidrotexnika inshootlari, 1 899 km kollektor-drenaj, 728 km yopiq gorizontal va vertikal drenaj, 1 896 ta meliorativ kuzatuv quduqlari va boshqa ob’ektlarni qurish va rekonstruksiya qilish;
5 026 km magistral kanal, 45 595 km melioratsiya tarmoqlarini ta’mirlash va tiklash, 518 ta nasos agregatlari hamda 807 ta elektrodvigatellarni yangilash;
suv resurslaridan foydalanishni onlayn rejimda nazorat qilish, gidrologik postlarni raqamli texnologiyalar asosida avtomatlashtirilgan uskunalar bilan jihozlash, sug‘orishda suvni tejaydigan texnologiyalarni joriy qilish nazarda tutiladi;
4) qishloq xo‘jaligi tarmog‘ini qo‘llab-quvvatlashga yo‘naltirilgan davlat xarajatlarini bosqichma-bosqich diversifikatsiya qilish yo‘nalishida:
a) 2021 yil 1 sentyabrdan boshlab qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetishtiruvchilarga sertifikatlangan qishloq xo‘jaligi ekinlari urug‘lari va ko‘chatlarini xarid qilish uchun ajratiladigan tijorat banklarining kreditlari bo‘yicha Tadbirkorlik faoliyatini qo‘llab-quvvatlash davlat jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan:
foiz xarajatlarini qoplash uchun quyidagi miqdorlarda kompensatsiya taqdim etiladi:
milliy valyutada kreditlar bo‘yicha – tijorat banklari tomonidan belgilangan foiz stavkasining Markaziy bankning asosiy stavkasidan oshadigan, lekin 10 foiz punktidan ko‘p bo‘lmagan qismi;
xorijiy valyutada kreditlar bo‘yicha – tijorat banklari tomonidan belgilangan foiz stavkasining 30 foizigacha, lekin 3 foiz punktidan ko‘p bo‘lmagan qismi;
kredit summasining 50 foizigacha miqdorida kafillik taqdim etiladi;
b) 2021 yil 31 dekabrga qadar mahalliy urug‘chilik xo‘jaliklaridan sertifikatlangan qishloq xo‘jaligi ekinlari urug‘lari va ko‘chatlarini sotib olgan qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetishtiruvchilarga sotib olingan urug‘ va ko‘chatlar qiymatining 20 foizigacha Davlat byudjetidan qoplab beriladi;
v) limon yetishtiriladigan issiqxonalar barpo etishda muqobil energiya (tabiiy gazga nisbatan) orqali ishlaydigan isitish tizimini xarid qilish xarajatlarining bir qismini davlat byudjetidan qoplash tartibi joriy etiladi.
Qishloq xo‘jaligi vazirligi (J.A.Xodjayev) Moliya vazirligi (T.A.Ishmetov) bilan birgalikda bir oy muddatda sertifikatlangan qishloq xo‘jaligi ekinlari urug‘lari va ko‘chatlari qiymatining, shuningdek, limon yetishtiriladigan issiqxonalarni barpo etishda muqobil energiya orqali ishlaydigan isitish tizimini xarid qilish xarajatlarining bir qismini qoplash tartibini ishlab chiqsin va Vazirlar Mahkamasiga kiritsin;
g) Qishloq xo‘jaligi vazirligi Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi va viloyat hokimliklari bilan birgalikda qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetishtiruvchilarning talablari asosida viruslardan xoli, yuqori hosilli sertifikatlangan urug‘ va ko‘chatlarni yetishtirish va yetkazib berish tizimini samarali yo‘lga qo‘ysin;
d) 2021 yil 1 martdan boshlab «Har bir oila – tadbirkor» dasturi doirasida bog‘dorchilik, uzumchilik va limonchilikni rivojlantirish uchun aholiga ajratiladigan kreditlar muddati 3 yildan 7 yilgacha, imtiyozli davr esa 1 yildan 3 yilgacha uzaytiriladi.
Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi hamda Moliya vazirligi mazkur kichik bandga asosan ajratiladigan kreditlarni moliyaviy resurslar bilan ta’minlash choralarini ko‘rsin;
5) ilm-fan, ta’lim, axborot va maslahat xizmatlari tizimini rivojlantirish yo‘nalishida:
Qishloq xo‘jaligida bilim va innovatsiyalar milliy markazining tarkibidagi ilmiy muassasalarning yer maydonlarida tadbirkorlik sub’ektlarini shartnoma asosida jalb qilgan holda sabzavot, poliz va kartoshka, dukkakli, moyli ekinlar, mevali va tok ko‘chatlari yetishtirishni tashkil etsin;
hududlarda shakllangan dehqonchilik ko‘nikmalari va ilg‘or tajribalardan kelib chiqib, mahalliy sertifikatlangan yuqori hosilli va sifatli urug‘chilik hamda ko‘chatchilikni keng joriy etish maqsadida ilmiy-tadqiqot institutlari 2-ilovaga muvofiq tumanlarga biriktirilsin;
6) qishloq xo‘jaligi tarmog‘i statistikasining shaffof mexanizmini yaratish yo‘nalishida Qishloq xo‘jaligi vazirligi quyidagilarni nazarda tutuvchi 2021 yilda sohada axborot texnologiyalarini rivojlantirish choralarini ko‘rsin:
yerdan foydalanuvchilar reyestri bo‘yicha 3 mln gektardan ortiq sug‘oriladigan yerlarning monitoringini yo‘lga qo‘yish;
5 turdagi asosiy qishloq xo‘jaligi ekinlarining (paxta, g‘alla, sholi, kartoshka, moyli ekin) ekilishini kosmik sur’atlar yordamida tahlil qilish;
«ArcGIS» dasturi yordamida qishloq xo‘jaligi yerlarining asosiy va takroriy ekin turlari, hosildorlik darajasidan kelib chiqib, interfaol xaritada kuzatish imkoniyatiga ega yagona axborot bazasini shakllantirish hamda uning milliy geoaxborot tizimi bilan integratsiya qilinishini ta’minlash;
yer maydonlari va tuproq tarkibi to‘g‘risidagi axborotlar, ekinlarni joylashtirish, maqbul agrotexnik tadbirlarni amalga oshirish bo‘yicha va boshqa ilmiy-innovatsion yutuqlar va ilg‘or tajribalarni muntazam taqdim etish;
ustuvor qishloq xo‘jaligi mahsulotlari haqida bozor ma’lumotlarini keng ommaga ochiq taqdim etish;
yagona integratsion platformani axborot xizmatlari bilan boyitish, jumladan, kadastr, ob-havo ma’lumotlari, arizalarni elektron rasmiylashtirish tizimi, kreditlash va subsidiyalash, agroxizmatlar, agroskouting xizmati, fitosanitariya xizmatlari, monitoring xizmatlari va boshqa qishloq xo‘jaligi jarayonlarini kuzatish tizimini joriy etish;
milliy geoaxborot tizimi bilan integratsiya qilish, yer va suv resurslari bo‘yicha uzluksiz ma’lumotlar almashinuvini ta’minlash.
2. Meva-sabzavotchilik klasterlari, fermer va dehqon xo‘jaliklari hamda boshqa mahsulot yetishtiruvchilarni qiynayotgan muammolarni o‘z vaqtida bartaraf etish, mamlakatning eksport salohiyatini hamda investitsion jozibadorlikni oshirish maqsadida tajriba-sinov tariqasida 2021 yilning yakuniga qadar faoliyat yuritadigan meva-sabzavotchilik tarmog‘ini qo‘llab-quvvatlash va yanada rivojlantirish Respublika kengashi (keyingi o‘rinlarda – Kengash deb yuritiladi) 3-ilovaga muvofiq tarkibda tasdiqlansin.
Kengashning asosiy vazifalari etib:
bir oyda kamida bir marta joylardagi meva-sabzavotchilik tarmog‘iga oid muammoli masalalarni ko‘rib chiqish hamda ularni bartaraf etish;
meva-sabzavotchilik tarmog‘ini rivojlantirish bo‘yicha qabul qilingan qarorlar, shu jumladan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining joylarga tashrifi va yig‘ilishlaridagi topshiriqlari ijrosini ta’minlash;
o‘rganishlar asosida aniqlangan tizimli muammo va kamchiliklarni bartaraf etish maqsadida qonunchilikni yanada takomillashtirish bo‘yicha takliflarni ishlab chiqish belgilansin.
Belgilansinki, Kengashning ishchi organi funksiyasi Qishloq xo‘jaligi vazirligiga yuklatiladi.
3. Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisining, viloyatlar hamda tumanlar (shaharlar) hokimlarining qishloq va suv xo‘jaligi masalalari bo‘yicha o‘rinbosarlari faoliyati samaradorligini baholashning asosiy mezonlari etib quyidagilar belgilansin:
qishloq xo‘jaligi ekinlarini joylashtirishda ekin turining hududlar tuproq-iqlim sharoitiga mosligi, hosildorligi, eksportbopligi, yaxlit maydonlarda yetishtirilishini ta’minlash;
har bir tumanda sertifikatlangan urug‘ va ko‘chatlarni yetishtirish hamda yetkazib berish tizimini yo‘lga qo‘yish;
xususiy sektorni keng jalb qilgan holda Organic, Global G.A.P. va boshqa xalqaro tan olingan standartlar talablariga muvofiq sinov laboratoriyalarini tashkil etishga ko‘maklashish;
hududlarning organik mahsulot ishlab chiqarish salohiyatidan foydalanish imkoniyatini oshirish, ilg‘or agrotexnologiyalar, innovatsiyalarni joriy etish;
tuproqni himoya qilish tizimi, pestitsid va o‘g‘itlarni me’yorda ishlatishni va kimyoviy vositalarning ular sifatini ilmiy asoslangan holda qo‘llanilishini nazorat qilish;
hududlarda suv xo‘jaligi infratuzilmasini yaxshilash va suv tejovchi texnologiyalarni keng joriy etish;
xususiy sektorni keng jalb qilgan holda, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini xalqaro talablar asosida, sifat va xavfsizlik ko‘rsatkichlari bo‘yicha to‘liq sinovdan o‘tkazish imkoniyatiga ega bo‘lgan laboratoriyalar, bojxona terminallari va boshqa xizmatlarni yo‘lga qo‘yish choralarini ko‘rish.
4. Quyidagilar:
har bir tumanni qishloq xo‘jaligi ekinlari muayyan turini yetishtirishga ixtisoslashtirishga – qishloq xo‘jaligi vazirining birinchi o‘rinbosari Sh.J.Teshayev;
qishloq xo‘jaligi ekinlari ekilishini hamda yerlarni foydalanishga kiritishni monitoring va nazorat qilishga – qishloq xo‘jaligi vazirining o‘rinbosari M.I.Ro‘zmetov;
mahsulot yetishtiruvchilarni urug‘ va ko‘chat bilan ta’minlashda ilmiy asoslangan tavsiyalarni joriy etishga – qishloq xo‘jaligi vazirining o‘rinbosari A.M.To‘rayev;
qishloq xo‘jaligini barqaror suv resurslari bilan ta’minlash, suv xo‘jaligi infratuzilmasini yaxshilash va suv tejovchi texnologiyalarni keng joriy etishga – suv xo‘jaligi vaziri Sh.R.Xamrayev;
qishloq xo‘jaligi mahsulotlari ishlab chiqaruvchilarni moliyaviy qo‘llab-quvvatlash va qishloq xo‘jaligini moliyalashtirish tizimiga qo‘shimcha mexanizmlar va moliyaviy vositalarni joriy etishga qishloq xo‘jaligi vazirining o‘rinbosari Sh.Sh.Mirzayev;
qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat bozori monitoringini yuritish tizimiga axborot texnologiyalarini joriy qilishni kengaytirishga – qishloq xo‘jaligi vazirining axborot texnologiyalari bo‘yicha o‘rinbosari Q.A.Yuldashev shaxsan mas’ul etib belgilansin.
5. Bosh vazir o‘rinbosari Sh.M.G‘aniyev ikki hafta muddatda:
O‘zbekiston Respublikasi qishloq xo‘jaligini rivojlantirishning 2020-2030 yillarga mo‘ljallangan strategiyasida belgilangan vazifalarni 2021 yilda amalga oshirish bo‘yicha «Yo‘l xaritasi»ni;
Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlarda 2021 yilda qayta foydalanishga kiritiladigan va o‘zlashtiriladigan yer maydonlari bo‘yicha viloyatlar va tashabbuskorlar kesimida manzilli ro‘yxatni tasdiqlasin.
6. Qishloq xo‘jaligi vazirligi:
a) 2021 yil 1 avgustga qadar:
Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi, Sog‘liqni saqlash vazirligi, Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish davlat qo‘mitasi bilan birgalikda BMTning barqaror taraqqiyot maqsadlarida belgilangan Oziq-ovqat xavfsizligi bo‘yicha mezonlar va boshqa ilg‘or tajribalar asosida xalqaro ekspertlarni jalb etgan holda O‘zbekiston Respublikasining oziq-ovqat xavfsizligi va iste’moli bo‘yicha dasturini;
Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi, Gidrometeorologiya xizmati, O‘rmon xo‘jaligi davlat qo‘mitasi bilan birgalikda qishloq xo‘jaligiga iqlim o‘zgarishi ta’sirining oldini olish va unga moslashish bo‘yicha harakatlar rejasini ishlab chiqib, Vazirlar Mahkamasiga tasdiqlash uchun kiritsin;
b) ikki oy muddatda qonun hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin;
7. Mazkur qarorning ijrosini tashkil etishga mas’ul va shaxsiy javobgar etib Bosh vazir o‘rinbosari Sh.M.G‘aniyev, qishloq xo‘jaligi vaziri J.A.Xodjayev, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi va viloyatlar hokimlari belgilansin.
Qaror ijrosini har chorakda muhokama qilib borish, ijro uchun mas’ul idoralar faoliyatini muvofiqlashtirish va nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov hamda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi rahbari Z.Sh.Nizomiddinov zimmasiga yuklansin.

В целях обеспечения исполнения Указа Президента Республики Узбекистан от 23 октября 2019 года № УП–5853 «Об утверждении Стратегии развития сельского хозяйства Республики Узбекистан на 2020–2030 годы»:
1. В рамках Стратегии развития сельского хозяйства Республики Узбекистан на 2020–2030 годы в 2021 году:
1) в направлении разработки и внедрения государственной политики в сфере продовольственной безопасности:
а) исходя из сформированных навыков земледелия, почвенно-климатических условий и водоснабжения территории всех районов республики поэтапно специализируются на выращивании определенных видов продукции. При этом:
при размещении сельскохозяйственных культур основное внимание уделяется урожайности, экспортоориентированности и выращиванию на сплошных площадях;
на основе кооперации и кластерной системы налаживается система выращивания, переработки, хранения и реализации продукции на внутреннем и внешнем рынках;
б) Совету Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятам областей совместно с Министерством сельского хозяйства обеспечить специализацию территории не менее одного района на производстве органической сельскохозяйственной продукции в целях увеличения экспорта плодоовощной продукции;
в) Кабинету Министров в недельный срок принять правительственное решение по эффективному использованию действующих посевных площадей и рациональному размещению сельскохозяйственных культур под урожай 2021 года. При этом в текущем году на 248 тысяч гектаров расширяется площадь продовольственных и кормовых культур за счет сокращения на 88 тысяч гектаров площади хлопчатника, на 40 тысяч гектаров – зерновых, а также введения в оборот 320 тысяч гектаров земли;
г) Агентству по развитию садоводства и тепличного хозяйства начиная с 1 апреля 2021 года исходя из специализации районов Республики Каракалпакстан и областей наладить систему сооружения плантационным методом и реализации населению с условием оплаты в семилетний срок интенсивных садов и виноградников на целостных земельных площадях до 300 гектаров, находящихся в резерве хокимиятов районов.
Совету Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятам областей обеспечить выделение неиспользуемых в сельском хозяйстве открытых земельных площадей, находящихся в резерве низкоурожайных, высвобождаемых из-под хлопка и зерновых площадей, а также земельных площадей, занятых непригодными, признанными экономически неэффективными садами, для сооружения новых садов и виноградников;
д) молодежи передаются в аренду вводимые в оборот земельные площади, во вторичную аренду – посевные площади фермерских хозяйств и иных сельскохозяйственных предприятий для выращивания сельскохозяйственной продукции на условиях кооперации;
при этом Министерству сельского хозяйства совместно с Министерством занятости и трудовых отношений, Советом фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана, Агентством по делам молодежи оказать содействие в:
выборе для молодежи посевных площадей прежде всего среди земельных площадей, расположенных вблизи сельских населенных территорий, сохранении целостности контуров и привлечении опытных агрономов для обучения молодежи навыкам выращивания сельскохозяйственной продукции;
обеспечении сельскохозяйственной техникой и механизмами, водой и рабочими инструментами, необходимыми для подготовки земель к посеву и обработки культур;
реализации выращенной сельскохозяйственной продукции на внутреннем и внешнем рынках;
2) в направлении создания благоприятной агробизнес-среды и цепочки добавленной стоимости установить порядок, в соответствии с которым в одном районе до трех хлопково-текстильным кластерам предоставляется право на осуществление деятельности с фермерскими хозяйствами на договорной основе, фермерским хозяйствам – на добровольное заключение фьючерсных договоров с данными кластерами по поставке хлопка-сырца.
Министерству сельского хозяйства совместно с Министерством юстиции, Министерством экономического развития и сокращения бедности, Министерством финансов, Ассоциацией «Узтукимачиликсаноати», Ассоциацией хлопково-текстильных кластеров, Советом фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана в месячный срок разработать и внести в Кабинет Министров порядок и процедуры, предусматривающие создание агрокластеров, выделение им земельных площадей, основные гарантии и меры поддержки их деятельности;
3) в направлении рационального использования земельных и водных ресурсов:
а) начиная с 2021 года на системной основе налаживается практика оценки рыночной стоимости земли – на начальном этапе, ее использования в качестве залогового обеспечения – в последующем. При этом Министерством сельского хозяйства и Агентством по развитию садоводства и тепличного хозяйства разрабатывается и вносится в Кабинет Министров, в первую очередь, порядок определения рыночной стоимости и использования площадей размещения садов, виноградников и теплиц в качестве залогового обеспечения;
б) утвердить Прогнозные показатели повторно вводимых в оборот и осваиваемых земельных площадей в Республике Каракалпакстан и областях в 2021 году согласно приложению № 1;
в) Министерству водного хозяйства совместно с Министерством сельского хозяйства определить меры на 2021–2023 годы, предусматривающие улучшение действующей водной инфраструктуры. При этом предусматривается:
строительство и реконструкция 1 758 км каналов, 443 км лотков, 329 единиц гидротехнических сооружений, 1 899 км коллекторно-дренажных, 728 км закрытых горизонтальных и вертикальных дренажных сетей, 1 896 единиц мелиоративных наблюдательных скважин и иных объектов;
ремонт и восстановление 5 026 км магистральных каналов, 45 595 км сетей мелиорации, обновление 518 единиц насосных агрегатов и 807 единиц электродвигателей;
контроль за использованием водных ресурсов в режиме онлайн, оснащение гидрологических постов автоматизированным оборудованием на основе цифровых технологий, внедрение водосберегающих технологий в орошение;
4) в направлении поэтапной диверсификации государственных расходов, направленных на поддержку отрасли сельского хозяйства:
а) начиная с 1 сентября 2021 года по кредитам коммерческих банков, выделяемым производителям сельскохозяйственной продукции на закупку сертифицированных семян и рассады сельскохозяйственных культур, за счет средств Государственного фонда поддержки предпринимательской деятельности:
для покрытия процентных расходов предоставляется компенсация в следующем размере:
по кредитам в национальной валюте – на часть процентной ставки, установленной коммерческими банками, превышающую основную ставку Центрального банка, но не более 10 процентных пунктов;
по кредитам в иностранной валюте – на часть до 30 процентов процентной ставки, установленной коммерческими банками, но не более 3 процентных пунктов;
предоставляется поручительство в размере до 50 процентов суммы кредита;
б) производителям сельскохозяйственной продукции, закупившим у отечественных семеноводческих хозяйств сертифицированные семена и рассаду сельскохозяйственных культур на срок до 31 декабря 2021 года, покрывается до 20 процентов стоимости закупленных семян и рассады за счет государственного бюджета;
в) внедряется порядок покрытия из государственного бюджета части расходов на приобретение отопительной системы, функционирующей посредством альтернативной (по отношению к природному газу) энергии при сооружении теплиц по выращиванию лимонов.
Министерству сельского хозяйства (Ходжаев Ж.А.) совместно с Министерством финансов (Ишметов Т.А.) в месячный срок разработать и внести в Кабинет Министров порядок покрытия части стоимости сертифицированных семян и рассады сельскохозяйственных культур, а также расходов на приобретение отопительной системы, функционирующей посредством альтернативной энергии, при сооружении теплиц по выращиванию лимонов;
г) Министерству сельского хозяйства совместно с Советом Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятами областей эффективно наладить систему выращивания и поставки защищенных от вирусов, высокоурожайных сертифицированных семян и рассады на основе требований производителей сельскохозяйственной продукции;
д) начиная с 1 марта 2021 года продлевается срок кредитов, выделяемых населению в рамках программы «Каждая семья – предприниматель» для развития садоводства, виноградарства и лимоноводства, с трех до семи лет, льготный период – с одного года до трех лет.
Министерству экономического развития и сокращения бедности и Министерству финансов принять меры по обеспечению финансовыми ресурсами кредитов, выделяемых в соответствии с данным подпунктом;
5) в направлении развития системы науки, образования, информационных и консультативных услуг:
наладить выращивание овощей, бахчевых, картофеля, зернобобовых, масличных культур, а также саженцев фруктовых деревьев и винограда на земельных площадях научных учреждений в составе Национального центра знаний и инноваций в сельском хозяйстве с привлечением субъектов предпринимательства на договорной основе;
закрепить научно-исследовательские институты за районами республики согласно
приложению № 2 в целях широкого внедрения отечественного сертифицированного высокоурожайного
и качественного семеноводства и питомничества, исходя из навыков земледелия
и передового опыта, сформированных в регионах;
6) в направлении создания прозрачного механизма ведомственной статистики сельского хозяйства Министерству сельского хозяйства принять меры по развитию информационных технологий в данной сфере в 2021 году, предусматривающие:
налаживание мониторинга свыше 3 млн гектаров орошаемых земель по реестру землепользователей;
анализ посева 5 видов основных сельскохозяйственных культур (хлопчатника, зерна, риса, картофеля, масличных культур) с помощью космических снимков;
формирование и обеспечение интеграции с Национальной геoинформационной системой Единой информационной базы, предоставляющей возможность наблюдения на интерактивной карте за сельскохозяйственными землями с учетом основных и повторных видов культур и уровнем урожайности с помощью программы «ArcGIS»;
регулярное представление информации о земельных площадях и составе почвы, научно-инновационных достижениях и передовом опыте размещения культур, проведении оптимальных агротехнических мероприятий и иных сведений;
открытое представление широкой общественности рыночной информации о приоритетной сельскохозяйственной продукции;
обогащение единой интеграционной платформы информационными услугами, в том числе путем внедрения системы наблюдения за кадастрами, прогнозом погоды, системой электронного оформления заявлений, кредитованием и субсидированием, агросервисными, агроскоутинговыми, фитосанитарными, мониторинговыми услугами и иными сельскохозяйственными процессами;
их интеграцию с Национальной геоинформационной системой с обеспечением бесперебойного обмена данными о земельных и водных ресурсах.
2. Утвердить состав Республиканского совета по поддержке и дальнейшему развитию отрасли плодоовощеводства (далее – Совет) согласно приложению № 3, осуществляющего деятельность в порядке эксперимента до конца 2021 года в целях своевременного устранения проблем, волнующих плодоовощеводческие кластеры, фермерские и дехканские хозяйства, других производителей продукции, роста экспортного потенциала и повышения инвестиционной привлекательности страны.
Определить основными задачами Совета:
рассмотрение и решение проблемных вопросов, возникающих на местах, связанных с плодоовощеводством, не реже одного раза в месяц;
обеспечение исполнения принятых решений по развитию отрасли плодоовощеводства, в том числе поручений Президента Республики Узбекистан, данных во время посещения регионов страны и на заседаниях;
разработку предложений о дальнейшем совершенствовании законодательства в целях решения системных проблем и устранения недостатков, выявленных в результате изучений.
Установить, что функции рабочего органа Совета возлагаются на Министерство сельского хозяйства.
3. Определить основными критериями оценки эффективности деятельности заместителей Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей, районов (городов) по вопросам сельского и водного хозяйства:
обеспечение при размещении сельскохозяйственных культур соответствия видов культур почвенно-климатическим условиям районов, их урожайности, экспортоориентированности, выращивания на сплошных площадях;
налаживание системы выращивания и поставки сертифицированных семян и рассады в каждом районе;
оказание содействия в создании испытательных лабораторий в соответствии с требованиями Organic, Global G.A.P. и иных международно признанных стандартов с широким привлечением при этом частного сектора;
расширение доступа регионов к использованию потенциала производства органической продукции, внедрение передовых агротехнологий и инноваций;
осуществление контроля за системой защиты почвы, нормативным применением пестицидов и удобрений, а также научно обоснованным использованием качественных характеристик химических веществ;
улучшение водохозяйственной инфраструктуры и широкое внедрение водосберегающих технологий в регионах;
принятие мер по созданию лабораторий и таможенных терминалов, обладающих потенциалом проведения полноценных испытаний продукции сельского хозяйства в соответствии с международными требованиями, показателями качества и безопасности, и налаживанию иных услуг с широким привлечением частного сектора.
4. Возложить персональную ответственность на:
первого заместителя министра сельского хозяйства Тешаева Ш.Ж. – за специализацию каждого района на выращивании определенного вида сельскохозяйственных культур;
заместителя министра сельского хозяйства Рузметова М.И. – за осуществление мониторинга и контроля посева сельскохозяйственных культур и введение земель в оборот;
заместителя министра сельского хозяйства Тураева А.М. – за внедрение научно обоснованных рекомендаций при обеспечении семенами и рассадой производителей продукции;
министра водного хозяйства Хамраева Ш.Р. – за стабильное обеспечение сельского хозяйства водными ресурсами, улучшение водохозяйственной инфраструктуры и широкое внедрение водосберегающих технологий;
заместителя министра сельского хозяйства Мирзаева Ш.Ш. – за финансовую поддержку производителей сельскохозяйственной продукции и внедрение дополнительных механизмов и финансовых инструментов в систему финансирования сельского хозяйства;
заместителя министра сельского хозяйства по информационным технологиям Юлдашева К.А. – за расширение внедрения информационных технологий в систему мониторинга сельского хозяйства и продовольственного рынка.
5. Заместителю Премьер-министра Ганиеву Ш.М. в двухнедельный срок утвердить:
«Дорожную карту» по реализации в 2021 году задач, определенных в Стратегии развития сельского хозяйства Республики Узбекистан на 2020–2030 годы;
Адресный перечень повторно вводимых в оборот и осваиваемых земельных площадей в Республике Каракалпакстан и областях в 2021 году в разрезе областей и инициаторов.
6. Министерству сельского хозяйства:
а) в срок до 1 августа 2021 года разработать и внести на утверждение в Кабинет Министров:
совместно с Министерством экономического развития и сокращения бедности, Министерством здравоохранения, Государственным комитетом ветеринарии и развития животноводства – Программу продовольственной безопасности и потребления Республики Узбекистан на основе Критериев продовольственной безопасности, установленных в Целях устойчивого развития ООН, другого передового опыта с привлечением международных экспертов;
совместно с Государственным комитетом по экологии и охране окружающей среды, Гидрометеорологической службой, Государственным комитетом по лесному хозяйству – План действий по предупреждению воздействия изменения климата на сельское хозяйство и адаптации к нему;
б) в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
7. Возложить на заместителя Премьер-министра Ганиева Ш.М., министра сельского хозяйства Ходжаева Ж.А., Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан и хокимов областей персональную ответственность за организацию исполнения настоящего постановления.
Ежеквартальное обсуждение хода исполнения настоящего постановления, осуществление координации и контроля за деятельностью ведомств, ответственных за его исполнение, возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан Низомиддинова З.Ш.