Eksport shartnomalari imzolash uchun qulay imkoniyat
«O‘zekspomarkaz»da oziq-ovqat sanoati va qishloq xo‘jaligi sohasiga ixtisoslashgan «WorldFood Uzbekistan – 2017» va «AgroWorld Uzbekistan – 2017» xalqaro ko‘rgazmalari ochildi.
Ko‘rgazmalar O‘zbekiston Respublikasi Qishloq va suv xo‘jaligi, Tashqi iqtisodiy aloqalar, investitsiyalar va savdo vazirliklari, Savdo-sanoat palatasi, Fermerlar kengashi, «O‘zbekoziqovqatzaxira» uyushmasi, «O‘zbekoziqovqatxolding» xolding kompaniyasi, «ITE Uzbekistan» xalqaro ko‘rgazma kompaniyaci hamkorligida tashkil etildi.
Tadbirlarning ochilishida O‘zbekiston Respublikasi qishloq va suv xo‘jaligi vazirining o‘rinbosari Sh.Teshayev va boshqalar mamlakatimiz agrosanoati ulkan salohiyatga ega ekanini ta’kidladi. Fermer va tadbirkorlar faoliyatini rivojlantirishga alohida e’tibor qaratilayotgani, sohaga zamonaviy texnologiyalarning tatbiq etilayotgani qishloq xo‘jaligi mahsulotlarining eksport hajmini oshirish imkoniyatini kengaytirmoqda.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning 2016-yil 5-oktabrdagi «Tadbirkorlik faoliyatining jadal rivojlanishini ta’minlashga, xususiy mulkni har tomonlama himoya qilishga va ishbilarmonlik muhitini sifat jihatidan yaxshilashga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi farmoni mamlakatimizda barcha sohalar qatori qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat sanoatida ham qulay ishbilarmonlik va investitsiyaviy muhitni yanada yaxshilash, tadbirkorlarning erkin faoliyat ko‘rsatishini qo‘llab-quvvatlash va rag‘batlantirishga xizmat qilmoqda.
O‘zbekiston o‘rik, olxo‘ri, uzum, yong‘oq, karam va boshqa ko‘plab meva-sabzavot mahsulotlarini eksport qilish bo‘yicha dunyodagi o‘nta yetakchi davlat qatorida turadi. Qishloq xo‘jaligi sohasida olib borilayotgan izchil ishlar samarasida 180 turdan ziyod meva-sabzavot va ularni qayta ishlash asosida tayyorlangan mahsulotlar dunyo bozorlariga eksport qilinayotir. 2016-yili poytaxtimizda o‘tkazilgan Xalqaro meva-sabzavot yarmarkasida bu borada ko‘plab istiqbolli shartnomalar imzolangan.
Ko‘rgazmalarda Avstriya, AQSh, Belgiya, Belarus, Bolgariya, Buyuk Britaniya, Germaniya, Daniya, Janubiy Koreya, Indoneziya, Ispaniya, Italiya, Latviya, Litva, Niderlandiya, Norvegiya, Polsha, Rossiya, Slovakiya, Turkiya, Fransiya, Xitoy, Shveytsariya, Shvetsiya, Qozog‘iston, Hindiston kabi 30 dan ortiq mamlakatdan 232 kompaniya, shuningdek, qator davlatlarning qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat sanoati sohasiga mas’ul vazirlik va idoralari rahbar va vakillari ishtirok etmoqda.
Latviya qishloq xo‘jaligi vaziri Yanis Duklavs O‘zbekiston bilan Latviya o‘rtasidagi hamkorlik barcha yo‘nalishlar qatori qishloq xo‘jaligi sohasida ham izchil rivojlanayotganini alohida ta’kidladi.
– O‘zbekiston bilan kishloq xo‘jaligi sohasida sertifikatlashtirish, ta’lim berish va chorvachilik kabi yo‘nalishlarda qator qo‘shma loyihalarni amalga oshirib kelmoqdamiz, – deydi Ya.Duklavs. – «WorldFood Uzbekistan» va «AgroWorld Uzbekistan» ko‘rgazmalari O‘zbekiston tadbirkorlari uchun ham, Latviya iste’molchilari uchun ham juda foydali bo‘lib, o‘zaro manfaatli kelishuvlarga erishish, yangi shartnomalar tuzish, mavjud aloqalarni yanada mustahkamlash imkonini bermoqda. O‘zbekistonning meva-sabzavotlari xushta’mligi bilan bizga doimo juda manzur bo‘lib keladi. Ular Latviyada juda xaridorgir. Ayniqsa, mamlakatingizda yetishtirilayotgan xushbo‘y va shifobaxsh limonlarning Latviya bozorlarida keng o‘rin egallashini istaymiz.
«WorldFood Uzbekistan» va «AgroWorld Uzbekistan» ko‘rgazmalari oziq-ovqat sanoati va qishloq xo‘jaligi sohasining barcha zamonaviy yo‘nalishlarini o‘zida mujassam etgan. Unda oziq-ovqat mahsulotlari, ichimliklar, ingrediyentlar, qishloq xo‘jaligi texnikasi, uskunalar va texnologiyalar, parrandachilik, chorvachilik, veterinariyaga oid ko‘plab bo‘limlar ishlab turibdi.
– O‘zbekiston bilan bir necha yildan buyon samarali hamkorlik qilib kelmoqdamiz, – deydi Italiyaning «Pietribiasi» kompaniyasi vakili Simone Piyetribiasi. – Mamlakatingizdagi yuksak iqtisodiy imkoniyatlar o‘zaro aloqalarimizning izchil ravnaq topishida muhim omil bo‘lmoqda. Kompaniyamiz sutni qayta ishlash uskunalari, texnika va texnologiyalarini ishlab chiqarishga ixtisoslashgan. Ularni O‘zbekistonga ham eksport qilmoqdamiz. Ko‘rgazmalar O‘zbekistonning turli hududlaridan, shuningdek, ko‘plab mamlakatlardan kelgan ishbilarmonlar bilan o‘zaro manfaatli shartnomalar tuzish yuzasidan samarali muzokaralar olib borish imkonini bermoqda.
O‘zbekiston oziq-ovqat sanoati va qishloq xo‘jaligi sohasi vakillarining mahsulotlari ekspozitsiyalarda keng o‘rin egallagan. Salqin ichimliklar, oziq-ovqat mahsulotlari va ularning qo‘shimchalarini ishlab chiqaradigan «Choco Soft», «Ardent Food», «Glory Food», «Chococream», «Feendo Ideal», «Mehnat Group» korxonalari shular jumlasidandir. Ular vafli, pechenye, shokolad, konfet kabi keng turdagi qandolat mahsulotlarini, yog‘-moy mahsulotlarini namoyish etmoqda. Navoiy mashinasozlik zavodi, «United Food Machinery», «Viniks», «OSC» kabi korxonalar stendlarida oziq-ovqat mahsulotlarini ishlab chiqarish hamda saqlash uskunalari taqdim qilingan. «Sahovat Broiler», «Toshkent Parranda», «Sharq Bahodiri», «Cho'ponota Parranda» kabi korxonalar parranda go‘shti va tuxum mahsulotlari bilan ishtirok etmoqda.
– 2003-yilda tashkil etilgan korxonamiz ilg‘or texnologiyalar asosida qandolat mahsulotlari ishlab chiqarishga ixtisoslashgan, – deydi «Class Food Servis» mas’uliyati cheklangan jamiyati bosh direktori Fayzulla Rahmatullayev (Toshkent viloyati). – Korxonamiz tomonidan tayyorlanayotgan o‘ttizdan ortiq turdagi lazzatli shirinliklar mamlakatimizdagi barcha xonadonlarga kirib borayotganidan xursandmiz. Ular MDH davlatlariga ham eksport qilinmoqda. Muassasamizda mehnat qilayotgan yuzga yaqin ishchining sakson foizini kasb-hunar kollejlarini bitirgan yoshlar tashkil qiladi. Dunyoning turli davlatlarida, shuningdek, mamlakatimizda o‘tkaziladigan sohaga oid xalqaro ko‘rgazmalarda faol ishtirok etib, hamkorlarimiz safini kengaytirmoqdamiz. O‘zbekistonda biznes uchun yaratilgan keng imkoniyat va imtiyozlardan unumli foydalanib, mahsulotlar turini ko‘paytirish, qo‘shimcha ish o‘rinlari yaratish va shu orqali xalqimiz farovonligini yanada yuksaltirishga hissa qo‘shish niyatidamiz.
Xalqaro ko‘rgazmalarda Qozog‘istonning «Favorit Texno» kompaniyasi qadoqlash, non va qandolat mahsulotlari ishlab chiqarish texnologiyalari, Rossiyaning «Nevskiy Konditer», «Sigma Xolding» kompaniyalari yog‘-moy va qandolat mahsulotlari, Niderlandiyaning «Dutch Poultry Technology» hamda Litvaning «Kauno Grudai» kompaniyalari parrandachilik mahsulotlari va parrandachilikda qo‘llaniladigan uskunalarni ishlab chiqarish, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini qayta ishlash, Turkiyaning «Alpler Ziraat Aletleri» kompaniyasi tuproqni qayta ishlash texnikalarini namoyish etmoqda. Shri-Lanka Choy kengashi ekspozitsiyasi ham ko‘rgazma ishtirokchilarining e’tiborini tortmoqda.
– Kompaniyamiz chorva mollari va parrandalar uchun mo‘ljallangan turli xildagi premikslar ishlab chiqarish bilan shug‘ullanadi, – deydi «Agrobalt Treyd» kompaniyalar guruhining parrandachilik bo‘yicha mutaxassisi Aleksandr Shevsov (Rossiya). – Mazkur xalqaro ko‘rgazmalarda birinchi marta ishtirok etishimizga qaramay, mamlakatingizda mahsulotlarimizning ko‘plab xaridorlari mavjudligidan, ular bilan savdo aloqalarimiz izchil rivojlanayotganidan xursandmiz. O‘zbekistonda biznes yuritish uchun katta imkoniyatlar yaratilgan. Ko‘rgazmalar doirasida mamlakatingiz firma va kompaniyalari bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri hamkorlik o‘rnatishni maqsad qilganmiz.
Ko‘rgazma doirasida O‘zbekiston Respublikasi Fermerlari kengashi ko‘magida Fermerlar kuni o‘tkaziladi. Unda ishtirokchilar fermerlar bilan ochiq muloqot qilish, tajriba almashish, fermerlikni rivojlantirishga oid loyihalar, sohaga doir yangi texnika va texnologiyalar bilan tanishish imkoniga ega bo‘ladi.
Ushbu ko‘rgazmalar mamlakatimiz qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat mahsulotlari ishlab chiqaruvchilari xizmatlarini xalqaro bozorlarga taklif etish, xorijiy davlatlar ishbilarmonlari bilan savdo aloqalarini rivojlantirish, mahsulot va xizmatlarni eksport qilish bo‘yicha kelishuvlarga erishish, investitsiyalar jalb etish, istiqbolli loyihalar ishlab chiqish va amalga oshirishga xizmat qiladi.

Удобная площадка для взаимовыгодных соглашений, укрепления партнерства
В Узэкспоцентре начали работу международные пищевая и сельскохозяйственная выставки «WorldFood Uzbekistan – 2017» и «AgroWorld Uzbekistan – 2017».
Выставки организованы совместно министерствами сельского и водного хозяйства, внешних экономических связей, инвестиций и торговли Республики Узбекистан, Торгово-промышленной палатой, Советом фермеров, ассоциацией «Узбекозиковкатзахира», холдинговой компанией «Узбекозиковкатхолдинг», международной выставочной компанией «ITE Uzbekistan».
На открытии мероприятий заместитель министра сельского и водного хозяйства Республики Узбекистан Ш.Тешаев и другие отметили, что аграрная промышленность нашей страны обладает огромным потенциалом. Уделяемое особое внимание развитию фермерства и предпринимательства, внедрению современных технологий в отрасль расширяет возможности экспорта сельскохозяйственной продукции.
Указ Президента нашей страны «О дополнительных мерах по обеспечению ускоренного развития предпринимательской деятельности, всемерной защите частной собственности и качественному улучшению делового климата» от 5 октября 2016 года способствует созданию благоприятных деловой среды и инвестиционного климата во всех отраслях, в том числе в сельском хозяйстве и пищевой промышленности, поддержке и стимулированию деятельности предпринимателей.
Узбекистан входит в первую десятку стран по экспорту абрикосов, слив, винограда, орехов, капусты и другой плодоовощной продукции. На внешний рынок экспортируется более 180 видов фруктов, овощей и продукции на основе их переработки. В 2016 году на прошедшей в столице Международной плодоовощной ярмарке было заключено множество экспортных договоров.
В открывшихся выставках принимают участие 232 компании из более чем 30 стран, таких, как Австрия, Бельгия, Беларусь, Болгария, Великобритания, Германия, Дания, Индия, Индонезия, Испания, Италия, Казахстан, Китай, Латвия, Литва, Нидерланды, Норвегия, Польша, Россия, Словакия, США, Турция, Франция, Швейцария, Швеция, Южная Корея, а также руководители и представители министерств и ведомств ряда стран, ответственных за сельское хозяйство и пищевую промышленность.
Министр сельского хозяйства Латвии Янис Дуклавс особо отметил, что сотрудничество между Узбекистаном и Латвией последовательно развивается и в аграрном направлении.
- Мы реализуем с Узбекистаном совместные проекты по сертификации, образованию в области сельского хозяйства, животноводству и другим вопросам, - говорит Я.Дуклавс. - Выставки «WorldFood Uzbekistan» и «AgroWorld Uzbekistan» как для предпринимателей Узбекистана, так и заказчиков из Латвии являются удобной возможностью заключить взаимовыгодные соглашения, расширить партнерские связи. Плодоовощная продукция Узбекистана очень востребована на рынке Латвии. Особенно хотелось бы расширения поставок выращиваемых в вашей стране лимонов.
Выставки «WorldFood Uzbekistan» и «AgroWorld Uzbekistan» вобрали все современные направления пищевой промышленности и сельскохозяйственной сферы. Действуют разделы пищевой продукции, напитков, ингредиентов, оборудования для птицеводства, животноводства, ветеринарии, сельхозтехники и технологий.
- Вот уже несколько лет мы плодотворно сотрудничаем с Узбекистаном, - говорит представитель итальянской компании «Pietribiasi» Симоне Пиетрибиаси. - Высокий экономический потенциал вашей страны способствует последовательному развитию партнерства. Наша компания занимается производством оборудования для переработки молока, которое экспортируется и в Узбекистан. Выставки помогают нам провести эффективные переговоры с перспективой заключения взаимовыгодных контрактов с деловыми людьми из различных регионов Узбекистана и других стран.
В экспозиции широко представлена продукция предприятий пищевой промышленности и сельскохозяйственной сферы Узбекистана. Среди них – предприятия «Choco Soft», «Ardent food», «Glory Food», «Chococream», «Feendo Ideal», «Mehnat Group» по производству прохладительных напитков, пищевой продукции. Они демонстрируют широкий ассортимент кондитерских изделий – вафли, печенье, шоколад, конфеты, а также масложировую продукцию. На стендах Навоийского машиностроительного завода, предприятий «United Food Machinery», «Viniks», «OSC» представлено оборудование для производства и хранения продовольственных товаров. Такие предприятия, как «Sahovat Broiler», «Toshkent Parranda», «Sharq Bahodiri», «Cho'ponota Parranda», предлагают птицеводческую продукцию.
- На нашем предприятии, действующем с 2003 года, с применением современных технологий производятся кондитерские изделия, - говорит генеральный директор общества с ограниченной ответственностью «Class Food Servis» Файзулла Рахматуллаев (Ташкентская область). - Мы рады, что наша продукция, ассортимент которой насчитывает более 30 видов, пользуется все большим спросом среди потребителей. Еще мы экспортируем ее в страны СНГ. У нас трудятся около 100 работников, 80 процентов из них — выпускники профессиональных колледжей. Мы активно участвуем в международных выставках, расширяем число партнеров. Эффективно пользуясь созданными в стране широкими возможностями и льготами для бизнеса, хотим расширить ассортимент продукции, создать новые рабочие места и внести свой вклад в дальнейшее повышение благополучия народа.
На международных выставках компания «Фаворит Техно» из Казахстана демонстрирует технологии упаковки, производства хлебной и кондитерской продукции, российские компании «Невский Кондитер», «Сигма Холдинг» - масложировую и кондитерскую продукцию, голландская «Dutch Poultry Technology» и латвийская «Kauno Grudai» - птицеводческую продукцию и оборудование для птицеводства, переработки сельхозпродукции, турецкая компания «Alpler Ziraat Aletleri» - технику для обработки почвы.
- Наша компания занимается производством премиксов для скота и птицы, - говорит специалист по птицеводству группы компаний «Агробалт Трейд» Александр Шевцов (Россия). - Несмотря на то, что мы впервые участвуем в этой международной выставке, наша продукция вызвала большой интерес в вашей стране, чему мы очень рады. В Узбекистане созданы большие возможности для ведения бизнеса. Планируем установить прямые деловые отношения с фирмами и компаниями вашей страны.
В рамках выставки при содействии Совета фермеров Узбекистана пройдет День фермеров. Участники получат возможность побеседовать с фермерами, обменяться опытом, ознакомиться с проектами по развитию фермерства, новой техникой и технологиями в отрасли.
Начавшиеся выставки будут способствовать продвижению отечественной сельскохозяйственной продукции на мировом рынке, развитию торговых связей между нашими производителями и зарубежными деловыми людьми, заключению соглашений об экспорте продукции и услуг, привлечению инвестиций, разработке и реализации перспективных проектов.