Surxondaryo gʻallakorlarining gʻalabasi
Surxondaryo viloyati gʻallakorlari mamlakatimizda birinchi boʻlib davlatga gʻalla topshirish rejasini bajardi.
Bu haqda Oʻzbekiston Respublikasi Qishloq xoʻjaligi vazirligi matbuot xizmati maʼlum qildi.
Viloyatning davlatga don sotish rejasi 266,2 ming tonnani tashkil etib, amalda 100 foizdan oshirib bajarildi. Xususan, Angor tumani 142, Jarqoʻrgʻon, Muzrobod, Termiz va Sariosiyo tumanlari – 107-110 foiz, Boysun, Qiziriq va Sherobod tumanlari – 101-103 foizlik koʻrsatkichga erishdi.
Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2018-yil 30-sentyabrdagi «2019-yil hosili uchun kuzgi boshoqli don ekinlari navlarini joylashtirish va boshoqli don yetishtirishning prognoz hajmlari toʻgʻrisida»gi qarori ijrosini taʼminlash maqsadida hududda joriy yil hosili uchun 93 ming gektar sugʻoriladigan va 4,2 ming gektar lalmi maydonlarda kuzgi boshoqli don ekinlarini ekish ishlari amalga oshirildi. Sugʻoriladigan maydonlarda tizimli ravishda «zang» kasalligi, zararkunandalar va begona oʻtlarga qarshi profilaktik kimyoviy ishlovlar oʻtkazildi. Bunday ishlarni oʻz vaqtida va sifatli amalga oshirishda omilkor dehqon va fermerlar katta jonbozlik koʻrsatdi.

-Сурхандарьинская область первой в республике выполнила план сдачи зерна государству
Сурхандарьинская область одной из первых в республике с превышением выполнила план сдачи зерна государству.
Об этом сообщила пресс-служба Министерства сельского хозяйства Республики Узбекистан.
Намеченный план продажи зерна государству в объеме 266,2 тысячи тонн область выполнила на 100 с лишним процентов. В частности, намеченные планы в Ангорском районе выполнены на 142 процента, в Джаркурганском, Музрабадском, Термезском, Сариасийском районах – на 107-110 процентов, в Байсунском, Кизирикском, Шерабадском районах – на 101-103 процента.
В целях обеспечения исполнения постановления Кабинета министров Республики Узбекистан о размещении сортов озимых колосовых культур под урожай 2019 года и прогнозных объемах заготовки зерна от 30 сентября 2018 года на территории области под урожай текущего года засеяны 93 тысячи гектаров поливных и 4,2 тысячи гектаров богарных площадей. На зерновых полях поливных площадей в системном порядке проводилась химическая профилактика от заболевания "занг", вредителей и сорняков.
В качественном проведении агротехнических мероприятий активное участие принимали все дехкане и фермеры.