Shavkat Mirziyoyev Nursulton Nazarboyev bilan uchrashdi
Avval xabar berilganidek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Nursulton Nazarboyevning taklifiga binoan 15-mart kuni amaliy tashrif bilan Ostona shahriga keldi.
Oqo‘rda qarorgohida Prezident Shavkat Mirziyoyevni Prezident Nursulton Nazarboyev kutib oldi.
Ikki davlat rahbarlarining tor doiradagi uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Shavkat Mirziyoyev mamlakatlarimiz o‘rtasidagi yaxshi qo‘shnilik va hamkorlik munosabatlari mustahkamlanib borayotganini qayd etdi.
- Keyingi yillarda ikki mamlakat o‘rtasidagi aloqalar jadal ravnaq topayapti. O‘zbekiston bilan Qozog‘iston o‘rtasidagi tovar ayriboshlash hajmi 2 milliard AQSh dollariga yetgani munosabatlarning qanday yuksak sur’atda rivojlanayotganini ko‘rsatadi. Mazkur ko‘rsatkichni 5 milliard AQSh dollariga yetkazish yo‘lidagi harakatlarimiz ham yaqin vaqtlarda o‘z samarasini beradi, - dedi O‘zbekiston Prezidenti.
Nursulton Nazarboyev Shavkat Mirziyoyevni Qozog‘istonga tashrifi bilan qutlab, bu ikki davlat o‘rtasidagi muloqotlarning mantiqiy davomi, tomonlarni qiziqtirgan masalalarni muhokama etish uchun qulay imkoniyat ekanini ta’kidladi.
– Sizning tashabbusingiz bilan tashkil etilgan Markaziy Osiyo davlat rahbarlarining maslahat uchrashuvi mintaqa mamlakatlarining barcha sohalardagi hamkorligida muhim o‘rin tutadi. O‘tgan ikki yilda O‘zbekiston va Qozog‘iston o‘rtasida erishilgan kelishuvlar tarixiy ahamiyat kasb etadi. Biz bir daryodan suv ichadigan qo‘shnilarmiz. Shunday ekan, davlatlarimiz o‘rtasida hal etilmagan masala bo‘lmasligi kerak, – dedi Qozog‘iston rahbari. – Shuni alohida ta’kidlamoqchimanki, O‘zbekistonda olib borayotgan oqilona siyosatingiz bugun butun mintaqaga ijobiy ta’sir ko‘rsatmoqda.
So‘nggi ikki yilda O‘zbekiston va Qozog‘iston o‘rtasidagi hamkorlik aloqalari faollashdi. Ikki davlat rahbarlari shu davr ichida olti bora turli darajadagi tashriflarni amalga oshirdi. Xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar doirasida uchrashuvlar bo‘lib o‘tdi. Bundan tashqari, turli voqealar munosabati bilan telefon orqali muloqotlar va murojaatnomalar almashuvi tashkil etildi.
2017-yilning mart oyida imzolangan O‘zbekiston Respublikasi bilan Qozog‘iston Respublikasi o‘rtasida strategik sheriklikni yanada chuqurlashtirish va ahil qo‘shnilikni mustahkamlash to‘g‘risidagi Qo‘shma deklaratsiya hamda turli darajadagi 212 ta hujjat o‘zaro aloqalarning shartnomaviy-huquqiy zaminini sezilarli darajada mustahkamladi.
Bu o‘zaro savdo hajmi va turining izchil ortishida, energetika va mashinasozlik tarmoqlarida muhim investitsiya loyihalarini amalga oshirish boshlanganida, avtomobil, temir yo‘l va havo transporti sohasidagi hamkorlik kengayganida kuzatilmoqda.
Ikki davlat o‘rtasida tovar ayirboshlash hajmi barqaror o‘sib bormoqda, iqtisodiyotning turli tarmoqlarida yirik qo‘shma loyihalar amalga oshirilayotir. Transport qatnovi sohasida amaliy hamkorlik sezilarli darajada kengayib, mintaqalar o‘rtasida sheriklik mustahkamlanmoqda, O‘zbekiston va Qozog‘istonda madaniy-gumanitar tadbirlar o‘tkazilmoqda.
O‘zbekiston va Qozog‘iston Prezidentlari ikki tomonlama hamkorlikning bugungi holati va istiqbollarini muhokama qildilar. O‘zaro aloqalarni izchil rivojlantirish, tinchlik va xavfsizlikni mustahkamlash masalalari, tomonlarni qiziqtirgan mintaqaviy va xalqaro muammolar yuzasidan fikr almashildi.

Шавкат Мирзиёев встретился с Нурсултаном Назарбаевым
Как сообщалось ранее, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Республики Казахстан Нурсултана Назарбаева 15 марта прибыл с рабочим визитом в Астану.
В резиденции Акорда Президента Шавката Мирзиёева встретил Президент Нурсултан Назарбаев.
Состоялась встреча глав двух государств в узком формате.
Шавкат Мирзиёев отметил все более укрепляющиеся отношения добрососедства и сотрудничества между нашими странами.
- В последние годы связи между нашими странами активно развиваются. Объем товарооборота достиг 2 миллиардов долларов, что свидетельствует о высоких темпах. Наши усилия по доведению этого показателя до 5 миллиардов долларов в ближайшее время дадут свои результаты, - сказал Президент Узбекистана.
Нурсултан Назарбаев, приветствуя Шавката Мирзиёева, отметил, что этот визит является логическим продолжением диалога между нашими странами и удобной возможностью для обсуждения вопросов, представляющих взаимный интерес.
- Организованная по вашей инициативе консультативная встреча глав государств Центральной Азии способствует укреплению регионального сотрудничества. Достигнутые за последние два года договоренности между Узбекистаном и Казахстаном имеют историческое значение. Мы - ближайшие соседи, поэтому между нами не должно быть нерешенных вопросов, - сказал глава Казахстана. - Хочу особо отметить, что реализуемая вами сегодня мудрая политика в Узбекистане позитивно влияет на ситуацию во всем регионе.
За последние два года узбекско-казахстанское сотрудничество заметно активизировалось. За это время главы двух государств совершили шесть взаимных визитов, провели встречи на полях международных и региональных организаций. Кроме того, состоялись телефонные разговоры и обмен посланиями в связи с различными событиями.
Подписанное в марте 2017 года Совместное заявление о дальнейшем углублении стратегического партнерства и укреплении добрососедства между Республикой Узбекистан и Республикой Казахстан, а также 212 документов различного уровня укрепили договорно-правовую базу двусторонних отношений.
Эти документы способствуют последовательному росту объема и номенклатуры взаимной торговли, реализации важных инвестиционных проектов в энергетике и машиностроении, расширению сотрудничества в сфере автомобильного, железнодорожного и воздушного транспорта.
Устойчивыми темпами увеличивается товарооборот, осуществляются крупные проекты в различных отраслях экономики. Заметно расширилось взаимодействие в сфере транспортного сообщения, укрепляется партнерство между регионами. Проводятся совместные культурно-гуманитарные мероприятия.
Президенты обсудили текущее состояние и перспективы развития двустороннего сотрудничества. Состоялся обмен мнениями по вопросам дальнейшего его наращивания, укрепления мира и безопасности, а также региональной и международной повестки.