2018-yilgi Navro‘z umumxalq bayramiga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish to‘g‘risida
Ona tabiatni sevish va ardoqlash, hayot gultoji bo‘lmish insonni qadrlash, Vatanga muhabbat va sadoqat kabi ezgu g‘oyalarni o‘zida mujassam etgan Navro‘z xalqimizning eng qadimiy, asl milliy bayramidir. Asrlar davomida el-yurtimizning olijanob orzu-intilishlarini ifoda etib kelayotgan Navro‘z mustaqillik yillarida yangicha ma’no-mazmunga ega bo‘lib, tom ma’noda umumxalq bayramiga aylandi.
Navro‘z bayramining beqiyos ijtimoiy-ma’naviy ahamiyatini hisobga olib hamda ushbu qutlug‘ ayyomni yuksak saviyada nishonlash maqsadida:
1. 2018-yilgi Navro‘z umumxalq bayramiga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish bo‘yicha tashkiliy qo‘mita tarkibi ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
Tashkiliy qo‘mita Navro‘z bayramini poytaxtimiz Toshkent shahrida, Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlar markazlarida, barcha shahar, tuman, qishloq va ovullarda umumxalq sayillari shaklida yuqori darajada o‘tkazishga qaratilgan, “Aziz vatandoshlar, har kuningiz Navro‘z bo‘lsin!” degan g‘oyani o‘zida mujassam etgan tashkiliy-amaliy, madaniy-ma’naviy hamda targ‘ibot-tashviqot ishlari dasturini o‘n kun muddatda ishlab chiqsin va amalga oshirsin.
2. Mazkur dasturni tayyorlashda quyidagi masalalarga alohida e’tibor qaratilsin:
Navro‘z munosabati bilan inson o‘zini tabiat farzandi, uning ajralmas bir qismi deb his etishini ifoda etadigan, atrof-muhitni, ona zaminni asrab-avaylashga, bugungi tinch, erkin va farovon hayotni qadrlab, uni himoya qilib yashashga chorlaydigan ma’naviy-ma’rifiy tadbirlarni tashkil qilish;
barcha shahar va qishloqlarda Navro‘zning tarixi, mazmuni va falsafasini, ushbu bayramni o‘tkazish bilan bog‘liq urf-odatlar, qadriyat va an’analarning mohiyati va ahamiyatini o‘zida mujassam etgan ommaviy sayillar o‘tkazish;
Navro‘z kunlarida yordamga muhtoj insonlar, keksalar, nogironlar va kam ta’minlangan oilalar holidan xabar olish, ularga beg‘araz ko‘mak berish, jamiyatda o‘zaro hurmat, do‘stlik va hamjihatlikni kuchaytirishga qaratilgan savob ishlar, xayriya tadbirlari va ommaviy hasharlarni amalga oshirish;
Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahrida bo‘lib o‘tadigan sayillarga folklor-etnografik guruhlari va ansambllarni, taniqli san’atkorlar, havaskor xonanda va sozandalar, baxshilar, askiyachi va qiziqchilar, dorbozlarni, yosh ijrochilarni keng jalb etish;
xalq sayillari dasturlarini tayyorlashda xalqona o‘yinlar, folklor san’atining eng yaxshi namunalariga keng o‘rin berish, hunarmandlik ko‘rgazmalarini tashkil etish, ibratli oila, ibratli mahalla, ibratli maktab, mohir baxshi, mohir laparchi yo‘nalishlari bo‘yicha ko‘rik-tanlovlar o‘tkazish, adabiy-badiiy uchrashuvlar, kitob bayramlarini tashkil etish.
3. Tashkiliy qo‘mita tomonidan Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahrida Navro‘z bayramiga bag‘ishlab aholining keng qatlamlari o‘rtasida ma’rifiy uchrashuvlar, ochiq muloqot va suhbatlar, ijodiy kechalar o‘tkazish maqsadida taniqli olimlar, ijodkor ziyolilar va san’atkorlardan iborat ma’naviy-ma’rifiy targ‘ibot guruhlari tashkil etilsin hamda ularning aniq reja asosida faoliyat olib borishi ta’minlansin.
4. Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahrida o‘tkaziladigan bayram dasturlarini tayyorlashga ommaviy tomoshalar bo‘yicha yuksak mahorat va tajribaga ega bo‘lgan ssenarist va rejissyorlar, yozuvchi va shoirlar, kompozitor va bastakorlar, baletmeysterlar, sahna rassomlari, iste’dodli yosh ijrochilar, folklor san’ati vakillaridan iborat ijodiy guruhlar keng jalb etilsin.
5. Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahri hokimliklariga:
Navro‘z umumxalq bayramiga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish bo‘yicha hokimlar rahbarligida hududiy komissiyalar tuzish;
bayram sayillarini barcha shahar, tuman, qishloq va ovullarda bosqichma-bosqich ravishda yuqori saviyada, ob-havo sharoitini hisobga olgan holda tashkil etish yuzasidan tadbirlar rejasini ishlab chiqish va amalga oshirishni ta’minlash;
mart-aprel oylarida obodonlashtirish va ko‘kalamzorlashtirish oyligini tashkil etish hamda bu boradagi ishlar eng yaxshi yo‘lga qo‘yilgan tuman, qishloq va mahallalar tajribasini ommalashtirish;
Mehribonlik, Saxovat, Muruvvat uylari, kam ta’minlangan oilalar va nogiron shaxslarga moddiy yordam ko‘rsatish ishlarini tashkil etish vazifalari yuklansin.
6. Belgilab qo‘yilsinki, o‘tkaziladigan bayram tadbirlari:
Qoraqalpog‘iston Respublikasi byudjeti va viloyatlarda mahalliy byudjetlar hamda joylardagi homiylik xayriyalari hisobidan;
Toshkent shahrida respublika byudjeti va Toshkent shahar mahalliy byudjeti mablag‘lari hisobidan teng ulushlarda qoplanadi.
7. O‘zbekiston Milliy axborot agentligi, O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi, “Jahon” axborot agentligi va boshqa ommaviy axborot vositalariga Navro‘z umumxalq bayramiga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlarni atroflicha yoritib borish tavsiya etilsin.
8. Mazkur qarorning ijrosini ta’minlash O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.Aripov va O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Davlat maslahatchisi X.Sultonov zimmasiga yuklansin.

О подготовке и проведении всенародного праздника Навруз в 2018 году
Праздник Навруз, воплощающий в себе благородные идеи единения человека и природы, бережного к ней отношения, великодушия и гуманизма, любви и преданности Родине, является самым древним, поистине национальным праздником нашего народа. Это торжество, испокон веков отражающее благородные ценности нашего народа, его добрые помыслы и устремления, в годы независимости обогатилось новым содержанием и стало настоящим всенародным праздником.
Учитывая огромное социально-духовное значение праздника Навруз, в целях его проведения на высоком уровне:
1. Утвердить состав организационного комитета по подготовке и проведению всенародного праздника Навруз в 2018 году согласно приложению.
Организационному комитету в десятидневный срок разработать программу организационно-практических, культурно-просветительских и разъяснительных мероприятий, направленных на проведение праздника Навруз в нашей столице – городе Ташкенте, в Республике Каракалпакстан и областных центрах, во всех городах, районах и селах как всенародного сайиля, воплощающего в себе идею “Дорогие соотечественники, пусть каждый ваш день будет как Навруз!”.
2. При подготовке программы мероприятий обратить особое внимание на:
организацию духовно-просветительских мероприятий, способствующих глубокому осознанию того, что в дни Навруза человек еще полнее ощущает свою неразрывную связь с природой, родной землей, еще больше ценит ее щедрые дары и проникается чувством благодарности за нынешние мирные дни;
проведение во всех городах и селах массовых мероприятий, отражающих историю и философию праздника Навруз, суть и значение связанных с ним ценностей, обычаев и традиций;
организацию в дни Навруза благотворительных мероприятий и массовых хашаров, направленных на проявление всестороннего внимания и заботы о нуждающихся в поддержке людях, представителях старшего поколения, инвалидах и малообеспеченных семьях, усиление в обществе атмосферы взаимоуважения, дружбы и сплоченности;
широкое привлечение к подготовке праздничных программ в Республике Каракалпакстан, областных центрах и городе Ташкенте фольклорно-этнографических групп и ансамблей, известных артистов, самодеятельных музыкантов и певцов, народных сказителей – бахши, мастеров - аскиячи и юмористов, канатоходцев, молодых исполнителей;
включение в программы сайилей народных игр, лучших образцов фольклорного искусства, проведение ремесленнических выставок, конкурсов среди образцовых семей, образцовых школ, талантливых бахши, талантливых исполнителей лапаров, литературно-художественных встреч, праздников книги.
3. Организационному комитету образовать в Республике Каракалпакстан, областях и городе Ташкенте духовно-просветительские группы в составе известных ученых, представителей творческой интеллигенции и артистов для проведения среди широких слоев населения просветительских встреч, открытых диалогов и бесед, творческих вечеров, посвященных празднику Навруз, и обеспечить их работу согласно конкретному графику.
4. Обеспечить широкое привлечение к подготовке праздничных программ в Республике Каракалпакстан, областях и городе Ташкенте творческих групп в составе высокопрофессиональных сценаристов и режиссеров, писателей и поэтов, композиторов и бастакоров, балетмейстеров, художников-декораторов, талантливых молодых исполнителей, представителей фольклорного искусства.
5. Возложить на хокимияты Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента:
образование территориальных комиссий по подготовке и проведению всенародного праздника Навруз под председательством хокимов;
разработку и осуществление плана мероприятий по поэтапному проведению во всех городах, районах, селах и аулах праздничных сайилей на высоком организационном уровне, с учетом погодных условий;
организацию месячника благоустройства и озеленения в марте-апреле и популяризацию опыта районов, сел и махаллей, наладивших образцовую работу в этом направлении;
организацию работы по оказанию материальной помощи воспитанникам и подопечным домов "Мехрибонлик", "Саховат", "Мурувват", детям из малообеспеченных семей и лицам с инвалидностью.
6. Установить, что проведение праздничных мероприятий финансируется:
в Республике Каракалпакстан и областях – за счет средств местных бюджетов, а также спонсорских средств;
в городе Ташкенте – за счет средств республиканского бюджета и местного бюджета города Ташкента в равных долях.
7. Национальному информационному агентству Узбекистана, Национальной телерадиокомпании Узбекистана, информационному агентству “Жахон” и другим средствам массовой информации рекомендовать широко освещать ход подготовки и проведения всенародного праздника Навруз.
8. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан А.Арипова и Государственного советника Президента Республики Узбекистан Х.Султанова.